Ostuda a nesmysl. TOP 09 kritizuje Dobešovy miliardové projekty | E15.cz

Ostuda a nesmysl. TOP 09 kritizuje Dobešovy miliardové projekty

Josef Dobeš
Josef Dobeš
• 
ZDROJ: CTK

jih, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dva vzdělávací projekty ministerstva školství za celkem 1,15 miliardy korun - to je nový spor ve vládní koalici. Podle MŠ jde o nezbytnou podporu rozvoje finanční gramotnosti a sportu, podle jiných o nesmysl s velkým korupčním potenciálem. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík tvrdí, že projekty OKNO a SPORT mají nulový přínos a jen uměle vytvářejí pozice pro lidi, jako je poradce ministra školství Josefa Dobeše Jiří Baumruk. Jako nekvalitní a nesmyslné kritizuje projekty i Evropská komise.

Oba nápady z dílny ministra Josefa Dobeše mají podle Gazdíka především obrovský korupční potenciál, a jdou tak jednoznačně proti vládním protikorupčním snahám. Nelíbí se ani Evropská komisi, podle níž mají oba pochybnou kvalitu a nemohou mít smysluplný dopad. Kritiku sklidily i od senátora Marcela Chládka, stínového ministra školství za ČSSD.

Projekt OKNO (Obecné kompetence našim občanů) za půl miliardy korun má vzdělávat občany ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií. Projekt SPORT za 650 milionů korun má zase vzdělávat trenéry a učitele tělesné výchovy a přivést mládež ke sportu. Zástupce Evropské komise ale do Prahy napsal, že neexistuje žádný finanční plán projektu, který by umožnil řádné posouzení výdajů. „Největší část rozpočtu, 53 procent, je plánována na analýzy, podklady a televizní spoty, což je prostě nepřijatelné. Příjemci peněz mají být konkrétní lidé, ne mediální společnosti,“ uvedl také.

„Dobeš jednoznačně dokázal, že nedokáže správně administrovat evropské fondy,“ poznamenal Gazdík. Ministerstvo školství podle něj bohužel neposlouchalo domácí kritiky obou projektů, a musí tak nyní čelit nebývale ostrým argumentům z Evropy.

„Takový postup ministra je celoevropskou ostudou pro Česko a může vážně zpochybnit schopnost státu transparentně čerpat prostředky z Evropských fondů,“ dodal šéf poslaneckého klubu vládní strany. TOP 09 se nad školskou problematikou s Dobešem střetává už delší dobu.

„Protestujeme proti spuštění pochybných projektů OKNO a SPORT, kterým jsou oprávněně vytýkány Evropskou komisí závažné nedostatky a které, místo aby přivedly další peníze do českého školství, budou muset být uhrazeny plně ze státního rozpočtu ČR. Pokud i přes opakované výtky ministr Dobeš zmíněné projekty spustí, riskuje svou trestněprávní odpovědnost,“ reagoval i dlouhodobý Dobešův kritik Chládek.

Problémy s čerpáním peněz v resortu školství ale pokládá za vážné i premiér Petr Nečas, který chce v nejbližších dnes s ministrem o věci jednat. Když nedávno vyšly potíže najevo, dostal Dobeš čas do dubna, aby problémy s čerpáním odstranil.

Ministerstvo školství má problémy s čerpáním peněz z evropských fondů delší dobu. Ministerstvo už dřív uvedlo, že audit Evropské komise odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z něj může ČR čerpat až 53 miliard korun, schváleno bylo už 6500 projektů.

Autor: jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video