Osvobozující verdikt v kauze Vojenského zpravodajství zrušen. Nagyová a spol. půjdou opět před soud | E15.cz

Osvobozující verdikt v kauze Vojenského zpravodajství zrušen. Nagyová a spol. půjdou opět před soud

Jana Nečasová (Nagyová)
Jana Nečasová (Nagyová)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský městský soud ve středu v neveřejném zasedání zrušil osvobozující verdikt nad bývalou šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase Janou Nečasovou (dříve Nygyovou) a nad dalšími obviněnými v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství.

Vyplývá to z justiční databáze Infosoud, informaci potvrdila i mluvčí soudu Markéta Puci s tím, že písemná podoba usnesení zatím není vypracována. Na rozhodnutí upozornila ČT24.

„Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání,“ uvádí justiční databáze pod příslušnou spisovou značkou.

Nečasovou, dva někdejší šéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka tak čeká druhé kolo veřejného hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1. Za zneužití pravomoci hrozí pětici až pětileté vězení.

Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání

„Pořád věřím v to, že bylo-li ve prospěch klienta rozhodnuto dvakrát, bude i potřetí. Samozřejmě existuje i jiná varianta - pokud pražský městský soud v usnesení, které zatím nemám k dispozici, určitým způsobem právně zavázal soud nižšího stupně,“ řekl Kovandův advokát Jiří Matzner.

Podle obžaloby nechala Nečasová na podzim 2012 sledovat Vojenským zpravodajstvím manželku tehdejšího premiéra Radku, aby na ni sehnala kompromitující materiály. Kauza vedla k pádu vlády, Nečas se později rozvedl a vzal si Nagyovou.

Stal se trestný čin, nebo ne?

Soudkyně obvodního soudu Helena Králová loni dospěla k závěru, že se žádný trestný čin nestal. Z odůvodnění jejího verdiktu vyplývá, že důležitá byla mimo jiné svědecká výpověď Nečase, který u soudu hovořil kvůli utajovaným informacím za zavřenými dveřmi. Soudkyně uvedla, že Nečas potvrdil své tehdejší obavy o rodinu - na zpravodajce se prý obrátil, aby prověřili situaci, přičemž Nagyová jim pouze zprostředkovávala komunikaci.

Zprošťující rozsudek vyvolal diskuse. Státní zástupce se proti němu odvolal s tím, že se Králová nevypořádala s řadou důkazů

Kauza Nagyová začala téměř před třemi lety
2013:

12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády.

13. června - Objevila se jména zadržených (mj. ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová, bývalý šéf Vojenského zpravodajství a tehdejší předseda Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník a ředitel VZ Milan Kovanda).

14. června - Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár uvedl, že Nagyová čelí obvinění ze zneužití VZ ke sledování tří osob. Podle policie figurovala Nagyová s premiérem Nečasem i v kauze korupce tří poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. V březnu 2015 byla Nagyová obviněna (a posléze obžalována) také z úniku informací z Bezpečnostní informační služby.

- Média informovala, že dalším obviněným v kauze údajného zneužití tajné služby je zpravodajec Jan Pohůnek z VZ.

15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové a Pohůnka.

17. června - Premiér Nečas podal demisi; skončil v čele ODS. Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil výkonu služby ředitele VZ Kovandu a zpravodajce Pohůnka.

19. července - Všichni hlavní obvinění byli propuštěni z vazby. Kromě Nagyové i Pohůnek a Páleník.

21. září - Nečas se oženil s Janou Nagyovou.

2014:

6. června - Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu ve věci zneužití VZ na Nečasovou, bývalé šéfy rozvědky Páleníka a Kovandu i zpravodajce Pohůnka.

27. června - Obvodní soud pro Prahu 1 uznal nepravomocným trestním příkazem Nečasovou vinnou ze zneužití VZ a udělil jí roční podmínku s odkladem na čtyři roky. Nečasová později proti verdiktu podala odpor, odvolal se i státní zástupce.

- Soud zastavil stíhání zpravodajce Pohůnka. Případy Páleníka a Kovandy postoupil ministerstvu obrany; to 4. července uvedlo, že nemůže Páleníka potrestat, protože není činným vojákem, sdělilo též, že Kovandovi může hrozit důtka či snížení platu.

3. září - Městský soud v Praze vrátil k novému projednání případ exšéfů VZ Kovandy a Páleníka i zpravodajce Pohůnka.

20. listopadu - Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil hlavní líčení v kauze Nečasové kvůli zneužití VZ. Týž den bylo jednání odročeno na leden 2015, aby ministerstvo obrany mohlo rozšířit zbavení mlčenlivosti vojenským důstojníkům.

2015:

12. ledna - Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil odročené jednání.

29. května - Soud zprostil Nečasovou viny ze zneužití VZ. Osvobodil i ostatní obžalované - bývalé šéfy VZ Páleníka a Kovandu a zpravodajce Pohůnka. Verdikt nebyl pravomocný.

11. června - Místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová určila 31. srpen jako termín pro písemné odůvodnění rozsudku, jímž soud zprostil Nečasovou obžaloby; soudkyně Helena Králová sdělila na konci května jen „výrok verdiktu“, jenž kvůli utajovaným informacím neodůvodnila. Původně jí běžela desetidenní lhůta od 1. června, ale Králová požádala o její prodloužení.

4. září - Žalobci podali odvolání proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Nečasové. Odvolání Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, řešil Městský soud v Praze.

2016:

30. března - Pražský městský soud zrušil osvobozující verdikt nad Nečasovou a nad dalšími obviněnými. Aktéry kauzy tak čeká druhé kolo veřejného hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1. Za zneužití pravomoci hrozí pětici až pětileté vězení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video