Otec slušovického zázraku se vrací. Čuba dostal zemědělství | e15.cz

Otec slušovického zázraku se vrací. Čuba dostal zemědělství

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Muž, který ze slušovického JZD za normalizace vybudoval výkladní skříň komunismu, se vrací. František Čuba ve Zlínském kraji povede zemědělství.

František Čuba se proslavil tím, že z obyčejného zemědělského družstva vybudoval nejúspěšnější podnik v socialistickém Československu. Pod jeho vedením měl JZD Slušovice v 80. letech obrat 7 miliard korun, vyvážel na západ a mimo jiné vyráběl vlastní počítače značky TNS („Ten Náš Systém“). Čubovi se v rámci socialismu podařilo vytvořit podnik, který fungoval na kapitalistických principech. V 90. letech se Agrokombinát Slušovice rozpadl a Čuba se stáhl do ústraní.

Nyní je zemědělci 76 let, ale jeho politická hvězda opět stoupá. Letos v říjnu Čuba kandidoval za SPO-Zemanovce a voliči ho vykroužkovali až do krajského zastupitelstva. Má se stát zastupitelem pro zemědělství. Jeho kariéra se ale nemusí zastavit na kraji – Miloš Zeman letos v létě prohlásil, že by si v případě svého zvolení na Hrad Čubu vybral jako svého prezidentského poradce.

OBRAZEM: Zašlá sláva Slušovic.

Vymoženosti slušovického zázraku: výstavní síň. FOTO: Ondřej HruškaAutor: Ondrej Hruska
FOTO: Ondřej Hruška

JZD Slušovice zažily za Čubova „kralování“ svůj zlatý věk prosperity. Město si postavilo dálnici, fotbalový stadion a řadu dalších vymožeností. Ty nyní tiše chátrají a jsou spíš už jenom vzpomínkou na léta prosperity.

Slušovický zázrak uspěl a fungoval především díky prostředí socialismu, ve kterém nefungovala volná soutěž. Agronom Čuba však věří, že by i nyní dokázal vytvořit prosperující „koncern“. „Zemědělství může prosperovat jen tehdy, pokud se menší i větší podniky spojí do koncernu, který bude připomínat někdejší JZD Slušovice,“ svěřil se Čuba serveru iDnes.cz.

Podle politologů ale bude mít Čuba na novém postu omezené možnosti, jak něco ze svých plánů prosadit. Těžit však může ze svého renomé a lobbovat u velkých podniků. Čuba (SPO) v kraji zasedne v koalici s ČSSD a KSČM.

David Klimeš: Krajské líbánky na levici

Slušovice: "kapitalistický" podnik, který nepřežil nástup kapitalismu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video