Penta získala tendr desetiletí na metro D | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Penta získala tendr desetiletí na metro D

Michaela Trnková

Skupina Penta miliardáře Marka Dospivy a jeho společníků vyhrála v tendru pražského dopravního podniku na vytvoření společné firmy. Ta zajistí výkupy pozemků pro výstavbu trasy metra D a současně bude moci stavět nad stanicemi. 

K vytvoření společného podniku se soukromým developerem přistoupil pražský dopravce kvůli tomu, že se mu nedařilo vykupovat pozemky potřebné k výstavbě metra. Ze zákona totiž nemůže za parcely platit tolik, kolik může dát privátní firma. Informaci o vítězství Penty potvrdil šéf DPP Martin Giller. Jako první o výsledcích tendru informoval web Ihned.cz.

V akciové společnosti developera a DPP má mít 51procentní podíl soukromá společnost. To se nelíbí magistrátní opozici. Hodnota společného podniku bude 6,5 miliardy korun. 

Hromadná doprava v Praze bude bez řidičů, říká šéf dopravního podniku

Dopravní podnik plánuje existenci společné firmy nanejvýš patnáct let. Partnera poté vyplatí a vrátí mu vstupní investici. O prostory metra se nadále bude starat pouze dopravce.

Na začátku se o roli strategického partnera ve společném podniku s pražským dopravním podnikem přihlásily investiční skupina Penta, developerský slovenský kolos HB Reavis, Geosan, Trigema, Landia Management a konsorcium firem Karlín Group a Ungelt Group. Do finále pak postoupily Penta a Ungelt Group.

Autor: Michaela Trnková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!