Pilný: Budu lakomým ministrem, deficit udržím na uzdě | E15.cz

Pilný: Budu lakomým ministrem, deficit udržím na uzdě

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Předseda hospodářského výboru Sněmovny Ivan Pilný bude v pozici ministra financí považovat za svůj úkol držet státní rozpočet a jeho deficit na uzdě. Řekl to krátce poté, co premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že souhlasí s jeho nominací. 

Pilný také řekl, že rozpočet hájil jako generální ředitel Microsoftu pro Českou republiku i proti zakladateli společnosti Billu Gatesovi. Premiérovi proto oznámil, že v otázce rozpočtu bude lakomý. Zda a kdy do funkce nastoupí, bude záviset na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana. Ten zatím nepřijal návrh na demisi ministra a vicepremiéra Andreje Babiše.

Se Sobotkou  Pilný hovořil zhruba tři čtvrtě hodiny. "Probrali jsme asi deset bodů, které jsou nyní velmi aktuální, to je třeba rozpuštění rezervy státního rozpočtu. Pak takové ty hroby, které nám v tomhle okamžiku hrozí," uvedl. S premiérem mluvil také o systémových krocích, které je ještě do konce volebního období možné přijmout a které je možné připravit pro příští vládu. "V legislativě už toho moc nestihneme," konstatoval.

O státním rozpočtu konkrétně Pilný s předsedou vlády nehovořil. "Já jsem panu předsedovi řekl, že jsem velmi lakomý. A ono toho není moc rozebírat, takže já už jsem hájil rozpočty proti Billu Gatesovi nebo Stevenu Ballmerovi, a to byla teda zatracená fuška," uvedl. K rozpouštění rezervy státního rozpočtu uvedl, že požadavky ji určitě převyšují. "Je třeba v nich najít priority," uvedl. Dodal, že rozdíl vidí v jednorázových výdajích, například na památník v Letech u Písku, a výdajích, které zavazují rozpočet na další léta. "Tady je třeba postupovat velmi opatrně," poznamenal.

Nabídku dostal Pilný v úterý a na rozmyšlenou měl několik hodin. "Převážil smysl pro odpovědnost, já takové osobní ambice nemám, ale na druhou stranu je třeba tu krizi ukončit a pokusit se využít zbytku volebního období k nějaké pozitivní práci, možné to je," uvedl. Je podle něj důležité, aby vládní koalice dokončila mandát v řádném termínu.

Po oznámení souhlasu premiéra zopakoval, že se necítí být závislý na svém stranickém šéfovi. "Konzultace s panem ministrem bývalým určitě budou, ale neznamená to, že budu přistupovat na jeho názory nebo se nějakým směrem jím nechám ovlivňovat. Je to celkem přirozený proces předávání funkce," uvedl nicméně. Babiš se podle něj nestane například jeho poradcem, v první fázi přebírání úřadu ale předpokládá spolupráci.


Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video