Platy ve veřejné správě rekordně rostou, překonaly předkrizovovu úroveň | E15.cz

Platy ve veřejné správě rekordně rostou, překonaly předkrizovovu úroveň

Platy ve veřejné správě rekordně rostou, překonaly předkrizovovu úroveň
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

Jaroslav Bukovský

Zaměstnanci ve veřejné správě se v závěru loňského roku vzdálili svým protějškům z podnikatelské sféry nejrychleji v české historii. Správní úředník si přišel koncem roku v průměru na téměř 30 tisíc korun hrubého, a bral o tři tisíce korun více než zaměstnanec soukromé firmy. To je takřka o polovinu více, než činil rozdíl výplatnic ještě o rok předtím.

Veřejná správa se tak oproti soukromé sféře měla loni nejlépe od roku 2010. Platy zároveň poprvé překonaly předkrizovou úroveň.

Doposud nejštědřejší byl totiž vůči úředníkům rok 2009. V jeho závěru pobírali v průměru jen o padesát korun méně než nyní. Pak se karta obrátila. „Od roku 2010 až do roku 2014 docházelo v rámci šetření ke snižování mezd ve veřejné správě,“ uvádí Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Největší rozdíl v příjmech správních úředníků a soukromých zaměstnanců přinesl předkrizový rok 2008. Tehdy byly výplatnice byrokratů bohatší v průměru takřka o pět a půl tisíce, a úředníci se tak mohli chlubit téměř o čtvrtinu vyšším platem než u soukromníka. V průměru vyplácela veřejná správa za posledních 15 let zaměstnancům zhruba o čtyři tisícovky více než soukromé firmy.

„Je to dáno zejména vyššími kvalifikačními požadavky. Soukromý sektor je z převážné části tvořen méně kvalifikovanými pracovníky,“ vysvětluje Petr Dufek z ČSOB.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!