Pojišťovny mohou po prodejcích metanolu žádat 50 milionů | E15.cz

Pojišťovny mohou po prodejcích metanolu žádat 50 milionů

horník otrávený metylalkoholem
horník otrávený metylalkoholem
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, fuj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léčba metanolových otrav stála české zdravotnictví podle propočtu ČTK zhruba 50 milionů korun. Léčení nešťastných pijáků probíhalo dvěma způsoby – buď ethanolem, nebo dražším lékem Fomepizolem. Na léčení jednoho pacienta jsou potřeba dvě až 16 balení Fomepizolu, podle vážnosti stavu. Jedno balení stojí zhruba 10 tisíc korun, pro jednoho pacienta tak vyšla léčba od 20 tisíc do 160 tisíc korun.

Nemocnice dostaly léky z centrálních zásob, které nakoupilo ministerstvo zdravotnictví, část léků také ČR dostala darem. Celkem zaplatilo za Fomepizol ministerstvo financí 806 tisíc korun. Testování vzorků alkoholu stálo ministerstvo 7,5 milionu.

Mezi další náklady na léčení patří dialýza, tedy odstraňování nežádoucích částic z těla pacienta, resuscitace, laboratorní vyšetření, zdravotnický materiál a režijní výdaje. Osmihodinová dialýza stojí v průměru 5700 korun, přičemž jeden pacient ji mohl podstoupit několikrát. Za jeden den resuscitační péče na ARO hradí pojišťovny od 22 500 do 29 tisíc korun, za pět dní tedy 112 500 až 145 tisíc korun. Za jeden den intenzivní péče na JIP hradí od 4800 do 10 600, desetidenní pobyt pacienta stál pojišťovny 48 tisíc až 106 tisíc korun.

Léčba jednoho člověka mohla stát až půl milionu

Samy zdravotní pojišťovny zatím výdaje na léčbu nevyčíslily, udělají to prý až v případě soudního procesu, ve kterém by požadovaly náhradu škody. Dohledaly by pak náklady na každého pacienta podle jeho rodného čísla. Náklady na léčbu neevidují ani nemocnice, část úhrad totiž mohou mít i v paušálech.

Úhrnem léčba jednoho pacienta mohla vyjít zdravotní pojišťovny až na půl milionu korun, ne každý ze 124 hospitalizovaných ale potřeboval všechny procedury a v tom nejvyšším možném počtu, takže celkem mohly za ně dát pojišťovny 50 milionů, možná ale i o deset milionů víc.

Metanol zabil 42 lidí, prvního před půl rokem, 3. září 2012. Propočty nákladů potvrdil jako přiměřené náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Autor: ČTK, fuj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.