Daňový balíček řešila Sněmovna | E15.cz

Pojišťovny přijdou o více než deset miliard. Sněmovnou prošel daňový balíček

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přes obstrukce pravicové opozice protlačila vláda Poslaneckou sněmovnou takzvaný daňový balíček. Pro příjmy státního rozpočtu je v příštím roce klíčové zdanění takzvaných technických rezerv pojišťoven, kde neprošel návrh na vynětí životního pojištění. Koalice tak pojišťovnám v příštích dvou letech sebere celkem 10,5 miliardy korun. Zvýší se i poplatek za vklad do katastru nemovitostí, a to z jedné tisícikoruny na dva tisíce.

Z předlohy ministerstva financí naopak vypadlo zrušení daňového osvobození plynu pro výtápění v domovních kotelnách. Asi 400 tisícům domácností tak nezdraží teplo. V jednání o daňových změnách budou zákonodárci pokračovat v pátek.     

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura vládě vyčetl, že na debatu o předloze nebyl čas, protože ji poslala do dolní komory parlamentu až v polovině června. „Je to jasná ukázka toho, jak je vládní většina neschopna vládnout a nezvládá jednání sněmovny. Proč jste s tím nepřišli v únoru?“ tázal se.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) oponoval slovy, že až se opozice dostane k moci, také bude chtít prosazovat své záměry. „Když máte nějaký výsledek voleb, tak máte právo realizovat, co chcete. Porušujete to základní v této zemi, možnost vládnout,“ prohlásil. Zaorálek poukázal na dlouhé proslovy Stanjury nebo předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, kvůli nimž na závěrečné hlasování ani na pátý pokus nedošlo.

Opozice míní, že menšinová sestava ANO a sociálních demokratů se snaží vytáhnout občanům z kapes více peněz. Kritizuje hlavně zdanění rezerv pojišťoven, které podle ní zvýší lidem výdaje na životní pojištění. 

Koaliční poslanci argumentují tím, že jde o odstranění výjimky, kterou žádný jiný sektor nemá. „Pojišťovna je podnik jako každý jiný. Tudíž zdanění by mělo být stejné jako u všech druhů podnikání,“ hájil opatření Jiří Bláha (ANO).

Kromě zachování daňového zvýhodnění plynu prošel i další pozměňovací návrh, aby odvodům podléhaly výhry až nad jeden milion korun. Vláda původně chtěla zdanění výher nad 100 tisíc korun.

Vládní balíček dále zvyšuje spotřební daně z tabáku a tvrdého alkoholu. Nově mají narůst také odvody z loterií z 23 na 35 procent. Platit má od začátku ledna. Proti změnám se však zřejmě postaví Senát, jehož veto budou muset v prosinci ANO, ČSSD a KSČM ještě přehlasovat.

Kolik peněz má daňový balíček vygenerovat v roce 2020 (v miliardách korun)

zdanění rezerv pojišťoven  7,9 v roce 2020 2,6 v roce 2021
vyšší zdanění tabáku       7,7
vyšší zdanění lihu  1
zvýšení poplatku za zápis do katastru 0,7
vyšší zdanění loterií a kurzových sázek  0,6
zdanění plynu pro vytápění     0,2

Pramen: ministerstvo financí

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video