Policie obvinila bývalého náměstka kvůli zbytečným analýzám o automatech | E15.cz

Policie obvinila bývalého náměstka kvůli zbytečným analýzám o automatech

Ilustrační foto herny
Ilustrační foto herny
• 
ZDROJ: Dominik Bachurek/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý náměstek ministra financí Tomáš Zídek byl obviněn kvůli údajně zbytečné zakázce za dva miliony korun. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Důvodem je zadání dvou znaleckých posudků k rušení výherních automatů. Podle serveru k dané problematice již předtím zpracovali analýzy pracovníci ministerstva. Zídek, který odešel z úřadu před dvěma lety, svoje obvinění označil za nesmyslné.

Zídek podle serveru nevěděl, jestli se může ministerstvo při odebírání licencí k provozování automatů řídit verdiktem Ústavního soudu, umožňujícím obcím na svém území zakázat hazard.

Nechal si tedy vypracovat dvě studie za téměř dva miliony. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ale uvedl, že posudky byly zbytečné, protože ministerstvo již mělo k dispozici vlastní analýzy. NKÚ proto podal trestní oznámení. Policie nyní Zídka na základě oznámení NKÚ obvinila. „Je stíhán pro trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku,“ řekl serveru mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Zídkovi tak hrozí až pět let vězení.

Nesmyslné obvinění

Zídek svoje obvinění označil za nesmyslné. „Je to vykonstruovaná snaha Nejvyššího kontrolního úřadu něco najít,“ řekl serveru. Zadáním posudků se chtěl prý jen ujistit, jak dál postupovat, protože mezi pracovníky ministerstva nebyl odborník na správní právo.

Zídkův nástupce na postu náměstka Ondřej Závodský ale serveru řekl, že ministerstvo má v odboru hazardu asi 35 lidí, a značná část z nich jsou právníci specializovaní na zmíněný obor práva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video