Policie uskutečnila rozsáhlou razii, odhalila stovky nelegálně zaměstnaných cizinců | E15.cz

Policie uskutečnila rozsáhlou razii, odhalila stovky nelegálně zaměstnaných cizinců

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Daniel Vitouš

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Policie při třídenní kontrolní akci odhalila 262 cizinců, kteří v Česku pracovali nelegálně. 

Dalších 31 cizinců v zemi nelegálně pobývalo. U všech bylo zahájeno řízení o jejich vyhoštění. Na tiskové konferenci to dnes uvedli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý.

Kontroly se uskutečnily ve všech regionech. Zúčastnilo se jich přes 1200 policistů, včetně příslušníků z Německa a Polska. Kromě téměř 300 cizinců, kteří mají být vyhoštěni, policie odhalila 25 lidí s padělanými doklady. Dalších 350 cizinců spáchalo přestupek, odhaleno bylo také pět celostátně hledaných lidí.

"Z mého pohledu jsou ta čísla velmi vysoká," řekl Chovanec. Zdůraznil, že nejde o "hon na cizince" a že podobné akce budou pokračovat. Výsledky akce podle něj ukázaly, že se značně zneužívají polská schengenská víza a pobytová povolení k neoprávněnému výkonu práce, hlavně občany Ukrajiny a Moldavska. Zvyšuje se i trend padělaných a pozměněných cestovních dokladů z Rumunska, které k neoprávněnému výkonu práce využívají hlavně Ukrajinci.

Podívejte se na jednu z razií: 

Další razie: Policie zadržela 70 cizinců na svatbě

Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera nebyla kontrolní akce ojedinělá. "Takových kontrol se udělá 10 tisíc měsíčně," řekl.

Podle Chovance jsou ve Sněmovně připraveny příslušné legislativní změny. Zákon o pobytu cizinců řeší postihování zaměstnavatelů, kteří do země přivážejí cizince, s kterými jsou pak problémy. Další novela se podle Chovance týká agentur práce. "Přidělávají nám vrásky na čele, protože více než dva tisíce agentur na Českou republiku je opravdu velmi vysoké číslo," řekl.

Při jiné kontrolní akci policisté na začátku v března zadrželi 85 lidí v pražském skladu firmy Rohlik.cz, 74 jich bylo vyhoštěno. Chovanec dnes uvedl, že s majiteli firmy jednal. Podle něj si nestěžovali na zásah policie, ale chtěli řešit metodiku, jak legálně získat zaměstnance z ciziny. "Udělali jsme právní rozbor této kauzy a chci jednoznačně říci, že stojíme za postupem policie," uvedl Chovanec.

"Nemůžeme se vyjadřovat k právnímu názoru ministerstva, který známe jen zprostředkovaně. Jsme toho názoru, že o finální interpretaci by měl rozhodnout soud, pokud dříve ministerstvo práce a sociálních věcí inkriminovaný paragraf samo nezpřesní, jak zaznělo na dnešním briefingu," uvedla mluvčí Rohlík.cz Michala Gregorová.

Ministr ani policisté nechtěli jmenovat konkrétní firmy, kde se při poslední akci zasahovalo. V médiích se objevily informace, že několik zadržených cizinců pracovalo například v Amazonu. Mluvčí společnosti Karel Taschner ČTK sdělil, že policisté kontrolovali zaměstnance jednoho z dodavatelů. "Tato kontrola nijak nenarušila provoz našich center v Dobrovízi. Dodavatel nám potvrdil, že všichni jeho kontrolovaní pracovníci mohli být po kontrole zařazeni zpět do služby," doplnil Taschner.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video