Volná pracovní místa mají v Česku zaplnit Ukrajinci či Bělorusové, míní Zeman

Výroba klobouků ve společnosti Tonak

Výroba klobouků ve společnosti Tonak Zdroj: Michael Tomeš

Továrna energetického nápoje Fakeer
Továrna energetického nápoje Fakeer
Výroba klobouků ve společnosti Tonak
Výroba klobouků ve společnosti Tonak
Výroba klobouků ve společnosti Tonak
26 Fotogalerie
ČTK

Prezident Miloš Zeman je pro příchod pracovníků z Ukrajiny, Běloruska, Ruska či Srbska do českých podniků, kde by zaplnili volná místa. Vláda podle něj příchod pracovníků z Ukrajiny brzdí. Využití cizinců je podle prezidenta krátkodobým řešení nedostatku pracovních sil v Česku, dlouhodobým je větší robotizace ve výrobních podnicích.

"Pokládám, za chybu, jestliže naše vláda velmi výrazně brzdí právě z Ukrajiny, a nejenom z Ukrajiny, přísun těchto lidí. Dovedu si představit tento přísun z Běloruska, z Ruska, ze Srbska a z některých dalších zemí, kde není výrazná jazyková bariéra," řekl.

Připomněl nepoměr, že pro Ukrajince má být vydáno asi 3800 pracovních víz, zatímco v Česku je 150.000 volných pracovních míst. Česko by podle prezidenta mělo posílit konzuláty ve Lvově a Kyjevě. "Uvolněme tento prostor pro pracovní víza, protože Ukrajinci umějí pracovat a nechtějí tady žít na sociálních dávkách", naléhal Zeman.

Vláda 8. února rozhodla, že personálně posílí generální konzulát ve Lvově a původně určenou kvótu zaměstnanců z Ukrajiny bude možné překročit. Dosud měsíční kvóta činila 400 zaměstnanců, po posílení konzulátu by mohla stoupnout na 800.

Rozhodnutí vlády uvítala Hospodářská komora ČR. Podle Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů firmy potřebují obsadit kolem 140.000 volných pozic jakýmikoli pracovníky. Největší poptávka je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel. České firmy ale postrádají i švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.