Policie žádá vydání poslance VV Chaloupky kvůli úplatku | E15.cz

Policie žádá vydání poslance VV Chaloupky kvůli úplatku

Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o to, aby vydala k trestnímu stíhání poslance Věcí veřejných Otto Chaloupku. Chce ho stíhat pro podezření z přijetí úplatku.
Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o to, aby vydala k trestnímu stíhání poslance Věcí veřejných Otto Chaloupku. Chce ho stíhat pro podezření z přijetí úplatku.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o to, aby vydala k trestnímu stíhání poslance Věcí veřejných Otto Chaloupku. Chce ho stíhat pro podezření z přijetí úplatku. Informovala o tom předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Chaloupka patří k poslancům, o nichž se spekulovalo, že by mohl přestoupit do platformy Karolíny Peake. Ze Spojených států nakonec ale vzkázal, že zůstává ve VV.

Předsedkyně sněmovny uvedla, že žádost souvisí s případem bývalého Chaloupkova asistenta Vratislava Vařejky. Vařejka loni podal na Chaloupku trestní oznámení, protože prý musel poslanci vracet část peněz, které dostával od sněmovny za svoji práci.

Chaloupka se podle policejní žádosti dopustil přijetí úplatku tím, že asistent sice dostával od sněmovny měsíčně 35 000 korun na svůj účet, zůstalo mu však pouze 10 000 korun. Zbylých 25 000 korun podle policie předával v hotovosti poslanci Chaloupkovi. Případné náhrady dohodnutých výdajů pak musel Chaloupkovi vyúčtovat.

Psalo se před rokem

Poslanec České televizi již dříve potvrdil, že si peníze bral. „Samozřejmě, že jsem věděl, že to jsou peníze z jeho výplaty. Ale víte, taková byla domluva, takhle jsme se domluvili,“ uvedl tehdy a popřel, že by si peníze nechával pro sebe. Skupina lidí kolem něho se údajně domluvila, že každý dá straně určitý obnos peněz na financování volební kampaně.

Policie se začala případem zabývat již loni v červnu, a to na základě zkoumání nahrávek rozhovorů mezi poslancem a jeho asistentem. „Policie je přesvědčena, že zjištěné a odůvodněné skutečnosti opravňují policejní orgán k zahájení trestního stíhání pro spáchání trestného činu přijetí úplatku,“ citovala předsedkyně sněmovny z policejního dokumentu.

„Můžeme potvrdit, že jsme požádali sněmovnu o vydání jednoho poslance Věcí veřejných k trestnímu stíhání kvůli podezření z trestného činu přijetí úplatku,“ řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video