Policie zadržela na pražském letišti ukrajinského poslance, snažil se zaplatit falešnými eury | E15.cz

Policie zadržela na pražském letišti ukrajinského poslance, snažil se zaplatit falešnými eury

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cizinecká policie v pondělí na pražském letišti zadržela ukrajinského poslance, který se snažil platit falešnými eurovými bankovkami. Policisté ho vyvedli z letadla a zahájili úkony trestního řízení, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Státní zástupce rozhodl o propuštění zadrženého, muž není v pozici podezřelého, uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle kyjevských médií šlo o poslance Andrije Lozového.

Muž se v jedné z prodejen na Terminálu 1 pražského letiště v pondělí kolem 14:00 snažil zaplatit útratu 440 eur třemi bankovkami v nominální hodnotě 200 eur, uvedla Rendlová. Prodavačka podle mluvčí pravost bankovek vyzkoušela ověřovacím fixem a ukázalo se, že jsou falešné. Když prodavačka dala najevo pochybnosti o pravosti bankovek, muž z obchodu odešel. Prodavačka informovala policii, která muže zastihla v letadle připraveném k odletu do Kyjeva.

„Osobu jsme vyváděli z letadla, zajistili jsme ho, byl vyslechnut. Uvedl, že nevěděl o tom, že bankovky nejsou pravé,“ řekla Rendlová. Cizinec podle ní policistům řekl, že bankovky směnil na Ukrajině prostřednictvím svého asistenta. Předložil dva doklady totožnosti, jedním z nich byl diplomatický pas Ukrajiny. „Zároveň sdělil, že je poslancem ukrajinského parlamentu a požadoval o svém zadržení informovat ukrajinskou ambasádu,“ doplnila mluvčí.

Cizinec byl podle Rendlové zadržen po dotazu na ministerstvu zahraničí, zda má na území ČR diplomatickou imunitu. „Po provedení nezbytných úkonů, které probíhaly za přítomnosti tlumočníka, byl veškerý spisový materiál odevzdán státnímu zástupci, který po jeho prostudování rozhodl o propuštění cizince na svobodu,“ doplnila mluvčí. Případ cizinecká policie postoupila pražské hospodářské kriminální policii.

Hulan uvedl, že zadrženého převzala pražská policie. Cizinec byl podle něj propuštěn „na základě konkrétních zjištění v rámci prošetřování a z pokynu státního zástupce“. Věc policie prošetřuje pro podezření z trestného činu padělání a pozměnění peněz vůči neznámému pachateli. „Dotyčný není v pozici podezřelého,“ doplnil Hulan.

Podle kyjevských médií česká policie zadržela devětadvacetiletého místopředsedu opoziční Radikální strany Lozového a propustila ho po osmi hodinách. Šéf Radikální strany Oleh Ljaško na facebookové stránce strany uvedl, že falešná eura byla zjištěna, když Lozovoj na letišti v Praze kupoval dárek matce. Peníze údajně vyměnil v kyjevské směnárně pomocník Lozového. Stal se prý obětí podvodníka, který mezitím zmizel a kyjevská policie po něm pátrá.

Lozovoj na facebooku napsal, že česká policie ho vyvedla z letounu „jako ve filmu“ a přepravila na nejbližší služebnu. Po vysvětlení, které policistům podal, se údajně ukázalo, že se ničeho nedopustil, v kauze je veden jako poškozený.

Lozovoj na facebooku za propuštění poděkoval ukrajinskému ministru zahraničí Pavlu Klimkinovi a velvyslanci v Praze Jevhenu Perebyjnisovi. Podrobnosti o jejich případné intervenci poslanec neuvádí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video