Policii se nedaří nábor nových příslušníků. Velikostí platů ji poráží armáda

Policie

Policie Zdroj: profimedia.cz

Rozdíl v platech nastupujících vojáků a policistů je přes deset tisíc korun. Mimo jiné to způsobují stabilizační příspěvky či přídavky na bydlení, které vyplácí armáda.

Zatímco vojsku se v posledních letech daří nabírat na dva tisíce nováčků ročně, podstav naopak pravidelně hlásí republiková policie. V letech 2014 až 2017 získávala v průměru o pět set nových příslušníků méně než armáda. Způsobují to hlavně výrazné rozdíly v platech, které vojákům navyšují různé benefity, a to i v době velké poptávky na celém zaměstnaneckém trhu.

„Konkurence na trhu práce je momentálně velký problém, který se Policie ČR snaží řešit, a to především formou zkvalitnění náboru a zatraktivněním zaměstnavatele,“ říká Ivana Nguyenová z policejního prezidia.

Armáda tak proto nedávno představila nový náborový web, kde byl jako příklad uveden hrubý plat vojenského kuchaře 35 tisíc korun. Oproti tomu policie láká posily na 22 tisíc hrubého. Například svobodný voják nebo vojákyně mají okamžitě po absolvování tříměsíčního přijímacího kurzu nárok na sedmitisícový stabilizační přídavek, a navíc na příspěvek na bydlení minimálně tři tisíce korun, který s každým dalším členem rodiny roste.

Oba bonusy se přitom vyplácejí každý měsíc. Vojáci mají dotované také dojíždění. Nic takového se však policistů netýká. Policie_platyPolicie_platy|E15

Už v předchozím volebním období to měla odstranit novela zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, která však stále leží v Poslanecké sněmovně. Podepsaly se na tom napjaté vztahy mezi tehdejšími ministry vnitra a financí Milanem Chovancem (ČSSD) a Andrejem Babišem (ANO).

Policie nyní čeká, jak dopadnou jednání mezi oběma stranami o nové vládě, která se zadrhla právě na postu šéfa rezortu vnitra. „Vedení policie předložilo již v minulosti novelu zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů a bude ve snaze o její schválení nadále pokračovat,“ uvedla Nguyenová.

Podle bezpečnostní expertky opoziční ODS Jany Černochové neudělala předchozí vláda pro stabilizaci policejního sboru žádný zásadnější krok, ačkoliv se vnitru výrazně zvýšil rozpočet. V minulých čtyřech letech se policistům a hasičům postupně vrátily platy alespoň na úroveň roku 2010 a v průměru přesáhly 39 tisíc korun.

Zásadním problémem tak zůstávají nízké nástupní platy. „Potřebujeme posílit motivaci pro nové příslušníky. Nikdo z policie nemá příspěvek na bydlení, na dojíždění ani stabilizační přídavek. Příplatky na stravování také neexistují,“ řekl předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek.