Politici začínají říkat, že se má stavět, tvrdí šéf Asociace developerů | E15.cz

Politici začínají říkat, že se má stavět, tvrdí šéf Asociace developerů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Situace na bytovém trhu v Praze je velmi špatná, rozevírají se nůžky mezi počtem prodaných bytů a vydaných stavebních povolení pro nové projekty. V rozhovoru to uvedl ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek. 

"Negativní vztah politiků k jakékoliv výstavbě nezůstal bez následků. V letošním roce zaznamenáme dosud pravděpodobně nejnižší počet povolených bytů. Na druhou stranu loni byl v Praze největší počet prodaných. Tím se rozevírají nůžky mezi tím, co se na trh dodává, a co se z něj odebírá," řekl Kadeřábek.

Podle údajů Českého statistického úřadu se do konce září v Praze začalo stavět 862 bytů v bytových domech, meziročně o 71,6 procenta méně. Ve stejném období přitom podle společných údajů společností Trigema, Skanska Reality a Central Group developeři prodali 4800 bytů. "Územní rozvoj je hodně setrvačná věc. Když už dneska vidíme, že byty chybějí a nejsou schválené projekty, které by ty byty na trh dodaly, tak v nejbližší době nemůžeme očekávat zlepšení," doplnil Kadeřábek.

V poslední době však vnímá v uvažování politiků určitou změnu. V polovině listopadu Praha společně s Deloitte a Hospodářskou komorou představili dopracování strategického plánu. A tam už padla konkrétní čísla, v následujících 15 letech bude Praha potřebovat 90 tisíc nových bytů a 2,5 milionu metrů čtverečních nových kanceláří.

"Ještě loni jsme od pražských politiků slyšeli, že je všechno v pořádku. Dneska od stejných lidí slyšíme, že situace je špatná. To je opravdu zásadní posun. A to, že umí pregnantně říct, kolik se má postavit, je krok ještě dál. Takže doufáme, že se daří obracet tu doposud hodně negativní atmosféru ve vztahu k jakékoliv výstavbě na takovou, řekněme, normální," dodal šéf asociace.

Podobné je to podle něj i s novelou stavebního zákona, kterou čeká druhé čtení ve Sněmovně. Za cíl si klade hlavně zkrácení stavebního řízení. "Ty naděje do něj vkládané jsou samozřejmě velké, protože sloučené řízení je významná věc. Kdyby to prošlo, bylo by to dobře. Nicméně někteří právní odborníci varují, že až taková úspora to nebude, protože některá řízení mají tolik náležitostí, že ten proces pořád zůstane více méně stejný," řekl dále Kadeřábek.

Vše o realitách čtěte zde >>>

Ovšem význam novely vidí hlavně v tom, že se někdo snaží situaci zlepšit. "Jestli je to úspěšný nebo neúspěšný pokus, to teprve uvidíme. Ale zásadní je, že se tady začíná říkat - ano, má se stavět. To jsme do dneška opravdu neslýchali."

Asociace developerů oslavila v polovině listopadu rok fungování. Počet členů za tu dobu stoupl ze zakládajících 13 na současných 23. "To považujeme za úspěch. Portfolio se vyvinulo tak, že jádro tvoří rezidenční developeři. Ale jednak jsme přerostli daleko přes Prahu a členy se navíc stali i developeři, kteří se zabývají logistickými, kancelářskými i obchodními centry. Zdá se, že jsme se stali bodem, na který se někteří obracejí s žádostmi o vyjádření a názory," dodal Kadeřábek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video