Poslanec Pilný: Nové vedení ANO využije hnutí jako výtah k moci | E15.cz

Poslanec Pilný: Nové vedení ANO využije hnutí jako výtah k moci

Poslanec Pilný: Nové vedení ANO využije hnutí jako výtah k moci
Ivan Pilný
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Do vedení ANO se dostali lidé, kteří využívají hnutí jako výtah k moci, je přesvědčen poslanec a předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný (nestraník za ANO). Volba místopředsedů podle něj byla domluvena a posouvá hnutí směrem ke standardním politickým stranám. Některé si přitom takovým posunem vydláždily cestu do pekel, míní. Pilný se o post místopředsedy také ucházel.

„Já jsem říkal, že ve vedení by měli být lidé, kteří se mohou o svoji minulost opřít, kteří mají nějaké zkušenosti, kteří tomu týmu mohou něco přinést, ne takoví ti šíbři, kteří možná už poněkolikáté opakují stejnou strategii,“ uvedl na pražském sněmu hnutí Pilný.

Konkrétně se zmínil o nově zvolené místopředsedkyni a pražské šéfce hnutí Radmile Kleslové, která má za sebou minulost, o níž se podle něj rozhodně opírat nechce. Podle týdeníku Euro byla Kleslová, která to popírá, podporučicí komunistické rozvědky. „Především s tím, jak vystupuje už od oblastních sněmů, Praha není jediný příklad, jsou tady střední Čechy, Ostrava, kde prostě proběhlo to vykosťování jakési už před sněmem,“ uvedl k tomu, s čím má problém.

Profily: Kdo jsou noví místopředsedové ANO

Složení nejužšího vedení hnutí podle Pilného není zrovna takové, aby si ho ANO dalo za rámeček. Myslí si, že v něm jsou i lidé, kteří hnutí používají jako výtah k moci, před čímž v sobotu varoval šéf ANO Andrej Babiš. „Já si myslím, že takovíhle lidé se tam dostali. Jsou i jinde na těch oblastních nebo krajských organizacích. To je samozřejmě pravda,“ řekl také Pilný.

Domluvené hlasování

Pilný, který v sobotu v místopředsednické volbě neuspěl, je přesvědčen, že hlasování muselo být předem domluvené. Viděl prý různé zákulisní manévry, kdy lidé chodili a šeptali si, koho volit. Ze svého neúspěchu si bývalý generální ředitel Microsoftu pro Česko prý těžkou hlavu nedělá, protože ho očekával.

Obraz vedení podle něj zlepšila volba ministrů obrany a životního prostředí Martina Stropnického a Richarda Brabce do předsednictva, díky čemuž to není „taková katastrofa, jak to vypadalo“.

Jako standartní strany

Vyjádřil nicméně přesvědčení, že se hnutí přiblížilo standardním politickým stranám. „Myslím si, že ty strany, které se ubíraly tímto směrem, si vydláždily cestu do pekel, protože u některých už ani nevíme, jak se jmenují,“ podotkl.

Pro hnutí chce ale dále pracovat. „Já se nedomnívám, že by mně v tom předsednictvo mohlo nějakým zásadním způsobem bránit,“ dodal poslanec.

V čele ANO delegáti v sobotu zcela jednomyslně potvrdili zakladatele uskupení, miliardáře a ministra financí Andreje Babiše. Jeho prvním místopředsedou se stal šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Řadovými místopředsedy sněm zvolil brněnského primátora Petra Vokřála, místopředsedkyni Sněmovny Jaroslavu Jermanovou, pražskou šéfku hnutí Radmilu Kleslovou a poslance Jana Volného.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!