Potvrzeno: OLAF vyšetřil kauzu Čapí hnízdo, výsledky dorazily Komisi i Česku | E15.cz

Potvrzeno: OLAF vyšetřil kauzu Čapí hnízdo, výsledky dorazily Komisi i Česku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropský úřad proti podvodům (OLAF) uzavřel své vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo, uvedla mluvčí úřadu Silvana Enculescuová. Výsledky OLAF postoupil příslušným orgánům v Česku a Evropské komisi. Spis zatím do komise nedorazil. Mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla, že se k vyšetřování nebude nijak vyjadřovat, ministerstvo financí tvrdí, že zatím žádné dokumenty neobdrželo. Premiér Andrej Babiš (ANO), který byl kvůli farmě v Česku obviněn, nechtěl informaci komentovat.

Na ukončení vyšetřování upozornil web forum24.cz. Kauzou Čapí hnízdo se zabývá také česká policie. V případu byl obviněn premiér a předseda hnutí ANO Babiš a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Poté, co v říjnových volbách znovu získali poslaneckou imunitu, však policie jejich stíhání přerušila. Obvinění stále čelí dalších devět lidí, včetně manželky premiéra Moniky Babišové.

Policie znovu o Babišovo a Faltýnkovo vydání požádala koncem listopadu, žádostí se nyní zabývá sněmovní mandátový a imunitní výbor.

"V prosinci 2017 dokončil OLAF vyšetřování možných nesrovnalostí v projektu Farma Čapí hnízdo, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj. OLAF uzavřel případ s doporučeními Evropské komisi a příslušným soudním orgánům v České republice," uvedla Enculescuová. Dodala, že následné kroky spadají pod české orgány, úřad se proto nebude k věci nadále vyjadřovat.

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec řekl, že k dnešnímu dni ministerstvo žádné rozhodnutí nedostalo. "Vyšetřování nebudeme nijak komentovat," řekla na dotaz ČTK Zenklová.

"Čapí hnízdo neřeším, nevím o tom. Měli jsme jednání, takže jsem nečetl mediální výstupy," reagoval dnes Babiš na dotaz novinářů, zda má informace o tom, že OLAF uzavřel vyšetřování. K záležitosti se blíže vyjadřovat nechtěl.

Babiše policie podle žádosti o vydání podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek kauzu označují za účelovou.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Čapí hnízdo: čtěte, jak se vyvíjela Babišova kauza s padesátimilionovou dotací

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video