Praha chce během dvou let předělat tramvaj T3 na popelářský vůz | E15.cz

Praha chce během dvou let předělat tramvaj T3 na popelářský vůz

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kontejnery s odpadem by v Praze mohly kromě nákladních aut převážet i tramvaje. Společnosti Pražské služby, Dopravní podnik hlavního města Prahy a Huawei Technologies podepsaly spolu s ČVUT memorandum, jehož cílem je realizace tohoto způsobu nakládání s odpadky.  

Funkční prototyp by mohl vyjet v roce 2019, ovšem ředitel úseku strategického rozvoje Pražských služeb Karel Šašek upozornil, že celá iniciativa je stále na začátku. Následovat bude ještě rok trvající výzkum. Výhledově by mohl podobný systém svozu odpadu po kolejích na jednotlivá sběrná místa fungovat také ve Středočeském kraji, uvedl Šašek.

Přínosy projektu vidí hlavně v následném lepším rozplánování tras jednotlivých popelářských vozů. "Nyní nám zajíždějí přes celou Prahu až do malešické spalovny, odkud pak zbytečně pokračují prázdní," říká Šašek.

Část trasy by přitom mohl náklad putovat po kolejích. Klíčem však je vyvinout algoritmus, který umí příslušnou prioritní trasu naplánovat a zkoordinovat s nakládkou a vykládkou popelářských vozů. Za tuto programátorskou stránku projektu zodpovídá čínská společnost Huawei. Tím však výčet jeho účastníků nekončí.

Pražský dopravní podnik a České vysoké učení technické by měly zajistit, že převážet odpad zvládne předělaný model tramvaje T3.

ČVUT připravuje soutěž pro studenty i profesionály, v jejímž rámci by mohli navrhnout design "odpadkové tramvaje" nehledě na model. Inspiraci mají možnost najít například v Drážďanech, Curychu či ukrajinském Lvově, kde všude již podobné dopravní prostředky jezdí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video