Praha se nebude rozrůstat za své hranice, stavět se bude uvnitř | E15.cz

Praha se nebude rozrůstat za své hranice, stavět se bude uvnitř

Pražský Anděl
Pražský Anděl
• 
ZDROJ: Kubelka Tomas/Mlada fronta E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hlavní město Praha se už nebude rozrůstat za své současné hranice. Stavět by se mělo uvnitř na takzvaných brownfieldech nebo v rozvojových územích. Do města se přitom na volné plochy vejde až dalších 432 tisíc lidí. Vyplývá to z prvních podkladů k novému územnímu (metropolitnímu) plánu Prahy, který vypracovává Institut plánování a rozvoje (IPR). Metropolitní plán má být schválen v roce 2017.

„Naším cílem je město uzavřít, respektive zastavit další rozšiřování, které už není ekonomicky výhodné,“ řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Pode něj tak Praha následuje další evropské metropole. „Pokud bychom nadále město rozšiřovali, přineslo by to obrovské náklady například na zajištění veřejné dopravy, dodávek vody a plynu. Touto cestou jít nechceme. Zároveň potřebujeme stabilní a srozumitelná pravidla, aby se územní plán už nikdy nemohl stát nástrojem neprůhledných machinací,“ uvedl Hudeček.

Na plochy, na kterých se dá uvnitř města stavět, tedy takzvaná rozvojová území, by se v případě výstavby domů vešlo podle propočtu IPR až 432 tisíc obyvatel. V současné době je hustota obyvatel v Praze 56 lidí na hektar zastavěné plochy, ekonomicky ale začíná město fungovat při koncentraci zhruba stovky obyvatel na hektar. „To je tak nízké číslo, že Praha už by měla zkrachovat,“ řekl architekt IPR Roman Koucký Koucký. Rozvojových a transformačních území je v Praze nyní celkem zhruba 7660 hektarů, přičemž IPR sčítal pouze pozemky, jež jsou větší než 30 hektarů, navíc nezapočítal plochu letiště v Ruzyni.

Nový územní plán se bude řídit několika pravidly. Mezi nimi je nepřekročitelnost hranic Prahy, tedy město se nebude rozrůstat „do polí“, definice zastavitelného a nezastavitelného území nebo vymezení toho, co je veřejné a co soukromé, což bude řešit veřejná prostranství jako ulice či náměstí. Rovněž bude platit pravidlo výškové regulace. Nyní zveřejněné podklady navíc uvádí, že až 300 tisíc lidí má park vzdálen od bydliště více než 1,5 kilometru.

Metropolitní plán má řešit Prahu jako celek, nikoliv jako jednotlivé drobné plochy. Hlavní město se skládá z 57 městských částí a 22 správních obvodů. Nový územní plán má nahradit plán schválený v roce 2000. Oproti starému se liší například tím, že vymezuje urbanistické lokality. Ty identifikují v rámci městských částí jednotlivé plochy a místa, která chrání před necitlivou výstavbou. Například když charakterizuje území jako vilovou zástavbu, nesmí se tam postavit panelák.

Druhým rysem nového plánu je, že bude vrstevnatý. Starý přesně určuje, co může na dané ploše stát. V novém to tak není, charakterizuje pouze přípustnou zátěž pro dané území. Město také počítá s tím, že pro vybrané lokality bude vypracován podrobnější územní plán. Metropolitní plán by měl být podle odhadu IPR schválen v roce 2017.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.