Pražské městské části chtějí od magistrátu víc peněz | E15.cz

Pražské městské části chtějí od magistrátu víc peněz

Zasedání pražských zastupitelů
Zasedání pražských zastupitelů
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražští starostové nesouhlasí s plánem hlavního města, které chce v příštím roce na chod úřadů rozdělit mezi městské části 3,7 miliardy korun. Podle starostů je to málo. Částka na jednoho obyvatele by se měla zvýšit ze stávajících 2500 korun na minimálně 2900 korun, řekl předseda svazu starostů, starosta městské části Praha-Lysolaje Petr Hlubuček (STAN).

Své stanovisko dnes starostové přednesli na jednání s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Náměstkyně zodpovědná za finance Eva Kislingerová (ANO) výtky odmítla. Praha chce v příštím roce rozdělit mezi radnice o čtyři procenta více, než letos.

„S návrhem zásadně nesouhlasíme, shodla se na tom většina starostů,“ řekl Hlubuček. Podle něj je systém nespravedlivý a rozdělené peníze nestačí radnicím na pokrytí nákladů na běžný chod úřadu, škol nebo na úklid ulic a údržbu zeleně. „Praha dostane od státu na každého obyvatele 32 tisíc korun, radnicím dá ale jen 2500 korun,“ uvedl.

„Radní jsou odtrženi od reality, nechápou, jak městské části fungují,“ doplnil. „Rozhodně se nenaplnila vstřícnost a sliby, které ANO a ČSSD deklarovaly před volbami,“ řekl Hlubuček na adresu pražské koalice.

Demagogická argumentace

„Tuto argumentaci považuji za naprosto účelovou a v mnoha ohledech demagogickou,“ reagovala Kislingerová. „Ti, kteří takto napadají vedení města, totiž zapomínají dodat, že ze svých rozpočtů nijak nepřispívají na financování třeba městské hromadné dopravy, svozu a zpracování odpadů, fungování městské policie,“ uvedla náměstkyně. Podle ní i investice hlavního města směřují především do městských částí, mimo jiné do výstavby vodovodů, kanalizací, komunikací a škol.

Po zvýšení částky na jednoho obyvatele volají radnice delší dobu. Tvrdí, že se stále zvyšují náklady na administrativní chod úřadu. Vedení Prahy proto od letošního ledna tuto částku zvýšilo z 2400 na 2500 korun. V magistrátním návrhu, který tento týden i přes odpor koaliční Trojkoalice schválila rada, má příští rok dotace na jednoho obyvatele vzrůst na 2600 korun.

Příspěvky, které slouží k pokrytí nákladů na chod radnic, jsou součástí rozpočtu hlavního města. Rozdělení peněz mezi 57 radnic musí ještě schválit zastupitelstvo. Rozpočet by měli zastupitelé projednat v prosinci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video