Pražské městské části si polepší. Magistrát zvýšil příspěvky | E15.cz

Pražské městské části si polepší. Magistrát zvýšil příspěvky

Pražská primátorka Adriana Krnáčová
Pražská primátorka Adriana Krnáčová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražští zastupitelé schválili zvýšení dotací městským částem na 2900 korun na obyvatele. Dosud radnice dostávaly 2500 korun. Zastupitelé ve svém usnesení uložili městské radě, aby toto zvýšení výdajů zapracovala nejpozději do konce letošního roku do rozpočtu Prahy. Zvýšení dotace si vyžádá z městského rozpočtu dalších zhruba 500 milionů korun. Dosud Praha mezi radnice rozdělovala více než 3,5 miliardy korun.

„Peníze zlepší život lidem na městských částech. Peníze se částečně dají vzít z peněz plánovaných na stavbu metra D, výkup pozemků totiž bude trvat dlouho, a peníze plánované v rozpočtu se neutratí,“ řekla radní Jana Plamínková (STAN), která zvýšení dotací podpořila.

Rozhodnutí zastupitelů předcházela několikahodinová debata. Materiál o dotacích nebyl původně na program jednání vůbec zařazen, stalo se tak až poté, co jej ve čtvrtek v noci navrhl doplnit na program opoziční zastupitel Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Jeho návrhu předcházel návrh zastupitele ODS Františka Švarce, který chtěl o tomto tématu hlasovat při projednávání materiálu týkajícího se rozdělení peněz vybraných na odvodech z loterií mezi radnice.

Plamínková: Peníze zlepší život lidem na městských částech

Během debaty se střetli zejména zastupitelé, kteří jsou zároveň starosty malých obcí, s těmi ostatními. Politická příslušnost k vládnoucí pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) nebo opozici nehrála při hádce v drtivé většině případů roli.

Proti návrhu se v rámci diskuse postavil například bývalý primátor Tomáš Hudeček (bezp.). Stejně tak koaliční zastupitel a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD) uvedl, že Praha teď nemá peníze na skokové zvýšení dotace. „Pojďme se bavit o tom, že se nejdříve sestaví rozpočet. Ne, takto,“ řekl. S navrženým způsobem zvýšení dotace nesouhlasila ani náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO), která má na starosti sestavování rozpočtu.

Opozice: Proč Praha zlevňovala MHD?

Zastupitel a starosta Běchovic Ondřej Martan (ODS) naopak řekl, že Praha mohla mít peníze na zvýšení, kdyby vedení města od července nezlevnilo o více než tisícikorunu roční kupon MHD. Zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ) uvedl, že „my tady jen narovnáváme historickou disproporci, kdy byly městské části vazaly, kteří chodí na magistrát pouze žádat, aby vůbec mohly fungovat.“

Dohady mezi zastupiteli způsobila zejména otázka, kde má Praha na zvýšení dotací vzít peníze. Kislingerová řekla, že už nyní jsou požadavky městských částí v rámci investic vyšší než 17 miliard, Praha přitom bude mít příští rok na investice, bez převodů nevyčerpané částky z letošního roku, asi tři miliardy. Opoziční zastupitel Pavel Richter (TOP 09) navrhl využít dividendy z městských firem, to zastupitelé neschválili.

Po zvýšení částky na jednoho obyvatele volají radnice delší dobu. Tvrdí, že se stále zvyšují náklady na administrativní chod úřadu. Vedení Prahy proto od letošního ledna tuto částku zvýšilo z 2400 na 2500 korun. Původně vedení města chtělo částku na rok 2016 zvýšit na 2600 korun.

Praha rozdělí mezi městské části 84 milionů korun z hazardu
Pražský magistrát rozdělí mezi městské části zhruba 84 milionů korun vybraných na hazardu v letošním třetím čtvrtletí. Peníze dostanou i městské části, které zakázaly herny, dosud je dostávaly pouze městské části, ve kterých byly automaty povoleny. Celkem letos od ledna do konce září město vybralo zhruba 675 milionů a mezi radnice rozdělí 276 milionů korun.

Praha dosud rozdělovala peníze z hazardu pouze mezi městské části, na jejichž území byl hazard povolen. Vedení města to minulý týden zrušilo a peníze vybrané od 1. července do 31. září už rozdělí mezi všechny radnice bez rozdílu.

Návrh vedení města kritizovali někteří opoziční zastupitelé. Jiří Nouza (TOP 09) kritizoval změnu systému přerozdělování, podle něj neměla přijít v průběhu roku. „Je to nesystémové,“ řekl. Změnit systém v průběhu roku kritizoval i jeho spolustraník Lukáš Manhart. Podle Manharta mělo vedení města nejdříve novelizovat vyhlášku o hazardu, potom teprve měnit způsob přerozdělení peněz. „Zavádíte úplně nový systém, aniž byste řekli, jaký ten systém bude. Město si musí nejdříve říct, jak to bude vypadat, teprve potom můžete měnit systém rozdělování peněz,“ řekl. Manhart rovněž navrhl, aby všechny peníze byly rozdělovány stále stejným systémem, což zastupitelé neschválili.

Celkem Praha letos za devět měsíců vybrala na odvodech z hazardu 675 milionů Kč. Polovinu z nich rozdělí mezi radnice, které je mohou použít na financování sportu, kultury, zdravotnictví a sociální péče.

Spojené vesnické emiráty: Bohaté české vesnice uplácejí své obyvatele

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video