Prezident Zeman se setká s britskou královnou Alžbětou | E15.cz

Prezident Zeman se setká s britskou královnou Alžbětou

ČTK

Prezident Miloš Zeman se s manželkou Ivanou v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II. Audienci českého prezidenta u britské královny potvrdil zdroj blízký Pražskému hradu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček setkání nepotvrdil, ale řekl, že se Zeman v pátek vydá na návštěvu "významné evropské země".

Podle informací ČTK udělí královna Alžběta audienci, o kterou požádal Pražský hrad, českému prezidentskému páru v pátek pravděpodobně v odpoledních hodinách. Zeman by měl zároveň během své pracovní návštěvy Velké Británie vyznamenat válečné veterány a předat diplom o povýšení do generálské hodnosti Miroslavu Antonínovi Liškutínovi, československému pilotovi, který létal v britské RAF (Royal Air Force). Ten byl povýšen na generála letos k 8. květnu. Ceremoniálu na Pražském hradě se Liškutín, který žije v Anglii, nemohl zúčastnit.

Zeman prý dostal od Trumpa omluvný dopis za odložené setkání

Hrad cestu do Velké Británie výslovně nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. "Pan prezident se svou paní uskuteční v pátek návštěvu velmi významné evropské země, ve které se nedávno konaly parlamentní volby," řekl Ovčáček. Parlamentní volby se ve Velké Británii uskutečnily minulý týden.

Zeman v poslední době britské královně poslal dvakrát kondolenci kvůli teroristickým útokům spáchaným v Londýně a v Manchesteru. V prezidentské funkci měl možnost vidět se s Alžbětou II. v roce 2014 v Normandii na oslavách 70 let od spojeneckého vylodění v Normandii. Podle zdroje ČTK Zeman považuje za důležité, "aby Česká republika udržovala s Velkou Británií velmi vynikající vztahy".

Británie po útoku zvýšila stupeň ohrožení na nejvyšší

S královnou se v minulosti několikrát setkali prezidenti Václav Havel a Václav Klaus. Havel se s Alžbětou II. poprvé setkal v roce 1990 a poté se viděli třeba při finálovém utkání českých a německých fotbalistů na Mistrovství Evropy 1996. Ve stejném roce také Alžběta II. přijela na návštěvu České republiky. V roce 1998 Havla v Buckinghamském paláci přijala s veškerými poctami včetně přehlídky vojenské stráže a slavnostního oběda. Klause a jeho ženu Livii v Buckinghamském paláci přijala královna Alžběta II. v listopadu 2007.

Podaří se Mayové složit vládu? Dohodu s unionisty hledá obtížně

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!