Primátorem Brna bude Vokřál z ANO. ČSSD jde po osmi letech do opozice | E15.cz

Primátorem Brna bude Vokřál z ANO. ČSSD jde po osmi letech do opozice

Petr Vokřál (ANO), budoucí primátor Brna
Petr Vokřál (ANO), budoucí primátor Brna
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Zástupci vítězného hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených dnes v Brně podepsali koaliční smlouvu. Primátorem by se měl stát Petr Vokřál z hnutí ANO, který počítá s náměstky ve složení Klára Liptáková (KDU-ČSL), Richard Mrázek (ANO), Matěj Hollan (Žít Brno) a Martin Ander (SZ). Sociální demokraté jdou po osmi letech do opozice.

Čtyřkoalice má 31 mandátů, tedy nadpoloviční většinu v 55členném zastupitelstvu. Brno doposud vedla koalice složená z ČSSD a ODS. Primátorem byl osm let Roman Onderka (ČSSD).

ANO, Žít Brno, lidovci a zelení se na koalici dohodli už v polovině října. „Transparentnost nás spojuje napříč všemi stranami v koalici. Chceme více s veřejností probrat problémy, které budeme řešit,“ doplnil Vokřál.

Podle něj je důležité, aby se začala stavět další část brněnského městského okruhu v úseku Žabovřeská a také se vyřešila poloha vlakového nádraží. „Je nutné tak učinit toto volební období, abychom si nezavřeli cestu k čerpání peněz z Evropské unie. Vyřešit chceme i Janáčkovo kulturní centrum, ale musíme si počínat tak, aby to nezruinovalo rozpočet města,“ dodal.

Vokřál: Transparentnost nás spojuje napříč všemi stranami v koalici. Chceme více s veřejností probrat problémy, které budeme řešit

Podle Liptákové se koaliční partneři rozuměli v mnoha věcech, a pokud si nerozuměli, našli cestu, jak hledat řešení. „Je to například v otázce nádraží. Zatímco zelení a Žít Brno se přiklánějí k poloze v centru, my jsme byli pro odsun. Je to však způsobeno tím, že podle mě máme rozdílné informace, kterým věříme. Je proto potřeba získat informace a najít shodu. Naším vztyčným bodem je poctivá snaha prospět Brnu,“ řekla budoucí náměstykně Klára Liptáková (KDU-ČSL).

Na Matěje Hollana čeká kultura, zdravotnictví a sociální oblast

Koaliční smlouva obsahuje také obsazení rady. První náměstkyní bude lidovkyně Klára Liptáková. Do gesce jí spadá majetkový odbor s bytovou tematikou a školství. Náměstek Matěj Hollan bude mít na starosti kulturu, zdravotnictví a sociální oblast a Martin Ander (SZ) územní plánování a životní prostředí. Náměstkem za ANO bude Richard Mrázek, který bude mít na starosti dopravu s investicemi. Pod Vokřála, jako pod primátora, bude spadat mezinárodní spolupráce a bezpečnost. Kromě náměstků budou ještě tři radní za ANO, dva za lidovce a jeden za Žít Brno.

Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO, které v 55členném zastupitelstvu získalo 13 mandátů. Druhá ČSSD obsadí 11 křesel v zastupitelstvu, třetí Žít Brno má sedm zastupitelů stejně jako čtvrtá KDU-ČSL. ODS získala mandátů pět, Strana zelených, KSČM a TOP 09 po čtyřech. V Brně přišlo k říjnovým komunálním volbám téměř 39 procent z 309.677 možných voličů

Soud nejprve musí potvrdit platnost voleb
„Nejprve musí Krajský soud v Brně rozhodnout o návrhu na neplatnost voleb, který v souvislosti s brněnským magistrátem přijal,“ řekl k tomu Vokřál, který se má stát primátorem. Soud musí stanovisko vydat zhruba do půli listopadu. Pokud budou volby platné, Onderka jako končící primátor svolá zastupitelstvo. Pravděpodobný termín je konec listopadu. V celé České republice dostaly soudy v zákonné lhůtě přes 180 žalob na obecní volby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.