Průběžný systém penzí by se mohl rozdělit na dva pilíře, navrhla komise | E15.cz

Průběžný systém penzí by se mohl rozdělit na dva pilíře, navrhla komise

Martin Potůček
Martin Potůček
• 
ZDROJ: Profit

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Veřejný důchodový systém by se v budoucnu mohl uvnitř rozdělit na dva pilíře. Jedna jeho část by garantovala všem rovný důchod a druhá by výrazněji zohlednila to, kolik peněz člověk na penze odvedl. Počítá s tím jedna z variant budoucí podoby českého penzijního systému, o nichž jedná důchodová komise expertů a zástupců stran.

„Diskutujeme o variantách prvního pilíře (veřejného důchodového systému), které by měly mít perspektivu, aby pak jinak orientovaná politická reprezentace neměla důvod systém měnit,“ řekl předseda komise Martin Potůček. Další varianty ale nepřiblížil. Uvedl jen, že komise pro své rozhodování nemá ještě všechny poznatky, takže pokrok je mírný.

Český důchodový systém se teď skládá ze tří pilířů. První je průběžný veřejný, do nějž putují odvody na penze. Druhý pilíř zavedla vláda Petra Nečase. Od loňska je možné část odvodů převést do vlastního spoření u fondů a přidat k tomu ještě částku ze svého. Vláda Bohuslava Sobotky už rozhodla o tom, že tuto možnost od ledna 2016 zruší. Třetí pilíř představuje dobrovolné spoření na stáří – dřívější penzijní připojištění.

Důchodová komise má navrhnout změny důchodového systému tak, aby byl dlouhodobě udržitelný. Podle člena komise a bývalého premiéra Vladimíra Špidly by bylo vhodné, kdyby změny směřovaly k zavedení systému NDC, tedy systému s individuálními účty.

Průběžný pilíř by zůstal, jen by v něm lidé měli svá konta s odvody. Podle toho, kolik by zaplatili na pojistném, by se jim vypočítal důchod. Systém by ale garantoval i minimální penzi osobám s nízkými výdělky a odvody. „Základní pilíř má smysl rozvíjet uvnitř. Není nutné vytvářet novou architekturu,“ tvrdí Špidla.

Jednoduchá technická revoluce

Také podle Jaroslava Vostatka z Vysoké školy finanční a správní by se první pilíř dal rozdělit na dva. Už nyní se totiž penze skládá z pevné částky a z procentní výměry. Pevný díl mají všichni stejný, činí 2340 korun. Procentní část se vypočítává podle odvodů a odpracované doby. „Pokud by stávající vláda nechtěla dělat žádnou zásadní revoluci, má k dispozici jednoduchou technickou revoluci. Dá se to udělat jednoduše v krátké době,“ uvedl Vostatek.

Systém NDC prosazovala ČSSD už před lety. V roce 2005 návrh posuzovala Bezděkova komise. Podle ní by byl systém plně ekvivaletní a výše penzí by odpovídala zaplacenému pojistnému na účtu. Aby byl ale udržitelný, poměr důchodů k hrubé mzdě by postupně klesal. Teď se penze rovná zhruba dvěma pětinám mzdy.

Zástupci opozičních pravicových stran už dřív mluvili o obavách, aby výsledky komise neodpovídaly jen představám ČSSD. Například na přípravách rušení druhého pilíře se odmítli politici a experti ODS či TOP 09 podílet.

Zacyklení reformátoři

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video