Průzkum: Většina Čechů je pro zachování a růst jaderné energie | E15.cz

Průzkum: Většina Čechů je pro zachování a růst jaderné energie

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro E15

ČTK

Share on Facebook Messenger
Většina Čechů je pro zachování, nebo navýšení podílu jaderné energetiky na výrobě elektřiny. Téměř polovina lidí je také pro dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR. Větší obavy z používání jaderné energie má třetina Čechů.

K rozšíření výroby jaderné energie se staví kladně 22 procent lidí, podle 45 procent by měl podíl jádra zůstat na současné úrovni. Skupina lidí, která by uvítala snížení podílu jaderné energetiky, je 22 procent, zbývajících 11 procent neví.

Vláda nedávno schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky. Podle něj je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Dostavbu bloků v Temelíně by podle průzkumu CVVM podpořilo 44 procent Čechů, proti by bylo 39 procent lidí.

Jádra se nebojí čtvrtina lidí

Míra obav z používání jaderné energie v české společnosti odpovídá početnějšímu zastoupení příznivců zachování a navýšení výroby elektřiny z jádra. Žádný strach nemá z jaderné energie 23 procent Čechů a dalších 40 procent má pouze malé obavy. Střední obavy vyjádřilo 24 procent lidí a velké devět procent. Vládě důvěřuje při rozhodování o jaderné energetice více než polovina Čechů.

Proti průzkumům v předchozích letech se podíl obav z jaderné energie výrazněji nezměnil. Stoupenců zvyšování výroby elektřiny z jádra v posledních letech postupně mírně ubývalo, a to z 34 na nynějších 22 procent. Podíl lidí, kteří by chtěli výrobu omezit, ale zůstává na zhruba stejné úrovni, takže zastánci posilování jaderné energetiky se přesunuli spíše do skupiny lidí, kteří chtějí zachovat současnou míru výroby.

Michal Šnobr: Energetická koncepce jde proti času

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.