Rath prý na vyhlášení rozsudku nedorazí | E15.cz

Rath prý na vyhlášení rozsudku nedorazí

David Rath
David Rath
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý poslanec a středočeský hejtman David Rath podle informací ČTK na dnešní vyhlášení rozsudku ve své kauze nedorazí. V 16 hodin prý chystá tiskovou konferenci v Hostivici, kde žije a působí jako lékař.

Soud může vyhlásit verdikt i v jeho nepřítomnosti. Rath je obžalovaný z přijetí milionových úplatků v souvislosti s veřejnými zakázkami. Hrozí mu až 12 let vězení, žalobce Petr Jirát navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku.

Žalobce: Rath může nepřítomností jednání opět zdržet

Žalobce v Rathově kauze řekl, že pokud Rath dnes nebude souhlasit s vyhlášením rozsudku ve své nepřítomnosti, nebude soud moci rozsudek vynést. Státní zástupce Petr Jirát řekl, že podobný postup očekával. Již dříve namítal, že hlavní líčení provázejí obstrukce.

Rath trvá na tom, že v krabici nesl víno
Bývalý středočeský hejtman David Rath, obžalovaný z korupce, v úvodu své závěrečné řeči obžalobu odmítl. Podle něj je ale předem jasné, že musí být odsouzen. Odůvodnil to poptávkou po exemplárním případu. Další důvod vidí v osobní zainteresovanosti příslušníků takzvané nové justice, kteří jsou s případem od začátku spjati svou kariérou.
Rath rovněž zmínil údajnou osobní angažovanost některých politiků - konkrétně prezidenta Miloše Zemana, exministrů spravedlnosti Marie Benešové a Jiřího Pospíšila a exministra vnitra Jana Kubiceho. „Tito všichni se k případu přes média vyjadřovali dávno před vynesením rozsudku,“ poznamenal Rath.
Samotnou krabici od vína, se kterou ho zatkla policie, vnímá jen jako symbol své kauzy. Trvá na tom, že nesl víno a o milionech uvnitř neměl tušení. Důkazem je prý odposlech, který původně nebyl mezi důkazy. Hovoří se tam o pití vína.
Rath dostal krabici při odchodu z návštěvy u tehdejší šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, nyní Kottové, a jejího partnera Petra Kotta. Manželé jsou mezi obžalovanými v kauze a v dubnu dostali nepravomocně 7,5 roku vězení.
Rath tvrdí, že se při odchodu bavili o pití vína. Neměl důvod nevěřit Kottovým, že je uvnitř alkohol. „Dostal jsem krabici na šest láhví vína, o které mi řekli, že je v ní víno, byla navíc v igelitové tašce,“ řekl Rath. Odposlech byl podle něj původně záměrně vystřižený. Po zadržení se ukázalo, že krabice byla plná bankovek, podle žalobce se jednalo o úplatek sedm milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video