Řecký dluh splácet nebudeme, ujistil Sobotka. Trvale odmítnout euro nechce | E15.cz

Řecký dluh splácet nebudeme, ujistil Sobotka. Trvale odmítnout euro nechce

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ujistil před nedělním summitem EU předsedy sněmovních politických stran, že Česko se nebude podílet na sanaci řeckého dluhu. Zároveň odmítl výzvu občanských demokratů, aby pro Česko začal vyjednávat trvalou výjimku z eurozóny. Češi by prý "vypadali jako marťani".

K sanaci řeckého dluhu Sobotka uvedl, že není žádný důvod, aby to po Česku někdo požadoval. „My nejsme součástí eurozóny, takže to je varianta, kterou já pokládám za krajně nepravděpodobnou,“ řekl. Upozornil ale, že pokud by Řecko z eurozóny odešlo, bude muset Evropa přijmout kroky, u nichž zřejmě bude důležitá dohoda všech členských zemí včetně ČR.

„Česká republika není členem eurozóny, to znamená, že my bezprostředně neovlivníme to, jestli se podaří dohoda mezi Řeckem a eurozónou, nebo ne. Ale v neděli můžeme být jako Česká republika konfrontováni s nějakým výsledkem,“ shrnul. „Je evidentní, že i kdyby Řecko nezůstalo v eurozóně, zůstává v Evropské unii, zůstává v NATO, zůstává v Evropě, a samozřejmě bude důležité, aby tu situaci zvládlo,“ doplnil.

„Pan premiér na moji přímou otázku jasně odpověděl tak, že Česká republika se v žádném případě nebude podílet na sanaci řeckého dluhu. To mi připadá jako velmi důležité ujištění nejenom pro Občanskou demokratickou stranu, ale i pro všechny občany České republiky,“ řekl médiím po jednání předseda ODS Petr Fiala.

Shodu v této otázce potvrdil i šéf poslanců hnutí Úsvit Marek Černoch. „Čeští občané nebudou ze svých daní platit důchody řeckým důchodcům,“ poznamenal.

Předseda ODS Petr Fiala médiím po jednání řekl, že ODS trvá na vyjednání české výjimky z eurozóny. „Ty události kolem Řecka ukazují, že bychom takovou výjimku mít měli,“ uvedl. Sobotka s ním nesouhlasí.

Přijetí eura v Česku prý není aktuální

„Myslím, že bychom vypadali trošku jako marťani, kdybychom s něčím takovým jako Česká republika začali. To, co Evropa v tuto chvíli potřebuje, je maximálně intenzivní spolupráce jednotlivých zemí,“ podotkl. Vstup do eurozóny teď podle něj navíc není aktuální otázkou a Česko má mnohem důležitější priority. Situaci Řecka bude v neděli v Bruselu řešit summit eurozóny i summit EU.

Celkový dluh Řecka nyní přesahuje 320 miliard eur (8,7 bilionu korun). Největším řeckým věřitelem je Evropský fond finanční stability, z jednotlivých států dluží Řecko nejvíce Německu, Francii a Itálii. V nedělním referendu Řekové jasnou většinou odmítli podmínky, které jim v červnu pro novou dohodu o finanční pomoci předložila eurozóna.

V neděli bude o dalším postupu jednat mimořádná vrcholná schůzka 19 zemí eurozóny, následovat bude summit prezidentů a premiérů všech 28 členských zemí EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video