Rittigovi advokáti neuspěli. Soud odmítl zrušit Nadační fond proti korupci | E15.cz

Vše o gastro byznysu

Vše o gastro byznysu

Rittigovi advokáti neuspěli. Soud odmítl zrušit Nadační fond proti korupci

Rittigovi advokáti neuspěli. Soud odmítl zrušit Nadační fond proti korupci
Karel Janeček
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Soud zamítl návrh na zrušení Nadačního fondu proti korupci, což v žalobě požadovala advokátní kancelář MSB Legal. Advokátní kancelář fondu vyčítala to, že je jeho činnost zaměřená proti ní a jejím klientům, což fond odmítal. Rozhodnutí pražského vrchního soudu je pravomocné. Lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

MSB Legal argumentovala tím, že činnost fondu nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle. Fond si podle ní účelově vybírá kauzy, které jsou v jeho zájmu mediálně prezentovat, a zaměřuje se přitom na okruh klientů advokátní kanceláře. Informace z tiskových konferencí fondu v letech 2011 a 2012 podle advokátní kanceláře vyzněly tak, že MSB Legal napomáhá či profituje z trestné činnosti.

Soud se ztotožnil původním rozhodnutím pražského městského soudu a zamítl odvolání advokátní kanceláře jako nedůvodné. „Odvolací soud nepochybuje o tom, že boj proti korupci je účelem a cílem společensky užitečným. Z provedených důkazů vyplynulo, že nadační fond plní účel, pro který byl zřízen,“ uvedl předseda senátu David Bokr.

Podle soudu se advokátní kancelář nebo její klienti mohou hájit před případnými nepravdivými tvrzeními jinými prostředky, například žalobami na ochranu osobnosti. „Návrh na zrušení fondu je až krajním prostředkem,“ zdůraznil Bokr.

Fond žaluje i Rittig

Žalobu na ochranu osobnosti na nadační fond podal například jeden z klientů advokátní kanceláře - lobbista Ivo Rittig. Pražský městský soud se bude sporem zabývat v lednu. S dnešním rozhodnutím soudu byl spokojen ředitel nadačního fondu Petr Soukenka, který žalobu považuje za šikanózní návrh. Uvedl, že se Rittigovy žaloby neobává.

Nadační fond proti korupci byl zřízen v roce 2011 k podpoře odhalování korupční činnosti ve veřejné správě. Fond podporuje finančně některé projekty a uděluje Cenu za odvahu. Letos ocenění převzali odvolaný náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht či manažerka neziskové organizace Jana Průšková. Wagenknecht upozorňoval třeba na podezřelé okolnosti stavby metra, tendru na monitorovací systém evropských fondů či smluv pro advokátní kancelář bývalé místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové. Průšková zase upozornila na černý fond v organizaci, kde pracovala.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!