Šéf opavského ústavu rezignoval kvůli propuštění útočnice ze Žďáru | E15.cz

Šéf opavského ústavu rezignoval kvůli propuštění útočnice ze Žďáru

otřesené studentky Střední školy obchodní a služeb ve Žďáru na Sázavou po smrtícím útoku 26leté ženy
otřesené studentky Střední školy obchodní a služeb ve Žďáru na Sázavou po smrtícím útoku 26leté ženy
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V souvislosti s útokem ve škole ve Žďáru nad Sázavou, kde v úterý žena ubodala jednoho ze studentů, rezignoval ředitel psychiatrické nemocnice v Opavě Ivan Drábek na svou funkci. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka tak Drábek přijal část zodpovědnosti za to, že jeho nemocnice letos ženu propustila. Ubodaný chlapec i zasahující policista možná dostanou od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání.

„Ta situace se nakonec vyvinula tak, že pana ředitele Drábka ta situace, ke které došlo, ta lidská tragédie, velmi osobně zasáhla a rozhodl se podat rezignaci na post ředitele Psychiatrické nemocnice v Opavě, kterou jsem přijal,“ řekl Němeček po schůzce s Drábkem.

„Vzhledem k mediálnímu tlaku, zdraví a věku jsem k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci,“ zdůvodnil pak svou rezignaci ČTK sám Drábek. Zároveň podotkl, že rezignace nesouvisí s případným pochybením v případě šestadvacetileté útočnice. „Dnes jsem na poradě u pana ministra uvedl, že z naší strany nedošlo k žádnému pochybení. Toto stanovisko všichni přítomní přijali,“ uvedl.

Ubodaného chlapce možná vyznamená prezident
Prezident Miloš Zeman pojede uctít památku obětí úterního útoku na střední škole ve Žďáru nad Sázavou. Zároveň nevyloučil, že ubodaného chlapce a zasahujícího policistu příští rok vyznamená. Pro letošní rok jsou již státní vyznamenání uzavřená, řekl dnes Zeman.

Drábek už dříve řekl, že žena splňovala všechny podmínky pro propuštění z ústavní léčby. Proto o to nemocnice požádala opavský okresní soud. Ten žádosti v únoru vyhověl. Žena byla v ústavní péči kvůli tomu, že se v roce 2012 v Havířově pokusila unést sedmiletou dívku a pobodala její vychovatelku.

Němeček dnes také poznamenal, že Drábek svým rozhodnutím na sebe vzal kus spoluzodpovědnosti, ale chyb bylo podle něj v řetězci rozhodnutí mnohem více. „Já jenom doufám, že i všichni ostatní, kdo měli svůj díl spoluzodpovědnosti za to, co se stalo, se zachovají, tak jak se zachoval pan ředitel Drábek,“ podotkl také.

Sobotka: U vraždy ve Žďáru mohly pochybit státní orgány
Premiér Bohuslav Sobotka má vážné podezření, že v souvislosti s vraždou ve škole ve Žďáru nad Sázavou nastalo systémovému selhání státních institucí. Ministryně spravedlnosti Helena Válková by proto měla prověřit postup soudů a státního zastupitelství, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček zase postup Psychiatrické nemocnice v Opavě.

Variantou příštího postupu v podobných případech, jakým bylo propuštění útočnice, jsou podle Němečka detenční ústavy. Drábek mu ale řekl, že je to velký problém, protože soudy prý nemají k takovým rozhodnutím velkou ochotu.

Možné postupy zváží i vládní tým složený ze zástupců ministerstva zdravotnictví, spravedlnosti a školství. Do konce listopadu má vládě předložit hodnotící zprávu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video