Senátoři chtějí umožnit spontánní shromáždění bez ohlášení | e15.cz

Senátoři chtějí umožnit spontánní shromáždění bez ohlášení

Demonstrace na Václavském náměstí
Demonstrace na Václavském náměstí
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Senátoři chtějí umožnit konání spontánních shromáždění bez ohlášení úřadům. Úpravu dnes vložila horní komora na návrh svých výborů do novely, která mění pravidla demonstrací. Předlohu, v níž chce Senát taky rozšířit okruh osob, které můžou shromáždění radnicím oznamovat, opět posoudí poslanci.

Novela se v těchto bodech dostala do podoby, jak ji poslancům předložila vláda. Kabinet chtěl ustanovení o neplánovaných manifestacích uzákonit kvůli tomu, aby bylo možné bez obav z postihu uskutečnit shromáždění v bezprostřední reakci na novou nečekanou událost, například úmrtí významné osobnosti nebo teroristický útok. Sněmovna to ale z předlohy vyškrtla kvůli obavám, že ustanovení bude zneužíváno.

Horní komora žádá, aby shromáždění mohl oznámit kdokoli. Sněmovna se přiklonila k nynějšímu znění zákona ohledně svolavatele, aby jím nemohl být například jakýkoli cizinec nebo nezletilý člověk. Omezení by ale mohlo být podle senátorů v rozporu s listinou základních práv. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dal k oběma pozměňovacím návrhům neutrální stanovisko.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery