Setkání českých a polských poslanců se odkládá. Polákům se porouchalo letadlo | E15.cz

Setkání českých a polských poslanců se odkládá. Polákům se porouchalo letadlo

Embraer 175, které si polská vláda pronajímá od národního dopravce LOT
Embraer 175, které si polská vláda pronajímá od národního dopravce LOT
• 
ZDROJ: Foma, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společné zasedání vedení Poslanecké sněmovny a polského Sejmu ve Zbirohu na Rokycansku se dnes neuskuteční. Setkání bylo zrušeno kvůli vážným technickým problémům letadla, kterým měla polská delegace přiletět do České republiky. To podle polských médii muselo přerušit vzlet. Nyní obě strany hledají náhradní termín.

Malý vládní letoun Embraer, na jehož palubě byl maršálek Sejmu Radoslaw Sikorski, trojice vicemaršálků a další politici, podle jejich svědectví nabral značnou rychlost, těsně před vzletem však začal brzdit. Vicemeršálek Jerzy Wenderlich televizi TVN24 řekl, že stroj „nabral značnou rychlost, možná se i lehce odlepil od země“.

„Bylo to dost stísňující. Ve svém životě jsem zažil během cest hodně nebezpečných situací, ale tahle vypadala dost vážně,“ řekl jednašedesátiletý politik. Pilot poté podle politika pasažérům řekl, že zastavil kvůli problémům s navigací. Poslankyně Monika Wielichowská na Twitteru zveřejnila fotografii letadla a napsala, že „pilot situaci zvládl“.

Podle polského leteckého experta Michala Fiszera mohlo dojít k situaci, kdy pilotům zmizely z monitoru veškeré informace o rychlosti a výšce letadla. „Nebylo tedy bezpečné odlepit se od země,“ prohlásil v rozhovoru s TVN24.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček a maršálek Sejmu Radoslaw Sikorski se dohodli, že se jednání obou dolních komor uskuteční nejpozději do polských voleb, které se konají v říjnu.

Zástupci českého a polského parlamentu chtěli ve Zbirohu diskutovat například o dalším směřování visegrádské čtyřky, které bude Praha od léta předsedat. Chtěli mluvit i o současném dění kolem ukrajinské krize, v níž se Polsko velmi aktivně angažuje, či o spolupráci obou sousedních zemí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.