Situaci kolem šéfa GIBS Murína chce Babiš řešit se státními zástupci | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Situaci kolem šéfa GIBS Murína chce Babiš řešit se státními zástupci

Situaci kolem šéfa GIBS Murína chce Babiš řešit se státními zástupci
Andrej Babiš (63, ANO)
• 
ZDROJ: Foto ara, ČTK

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby státní zástupci promluvili na jednání sněmovního bezpečnostního výboru, který se má za týden zabývat jeho sporem s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalem Murínem. Před dnešní schůzkou předsednictva Bezpečnostní rady státu novinářům řekl, že dnes plánuje se žalobci projednat jejich stanovisko ke spolupráci s GIBS. Babiš minulý týden oznámil, že k Murínovi nemá důvěru. Inspekce předtím informovala, že premiér na šéfa GIBS vyvíjí nátlak, aby odstoupil. Před výborem dnes vystoupí Murín.

Premiér v demisi před schůzkou poukázal na dlouhodobou kritiku inspekce ze strany státních zástupců včetně nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. "Podle mého názoru se jedná o pochybení, která jsou dlouhodobějšího charakteru a která se opakují. Já bych je vyhodnotil jako systémové problémy," řekl šéf žalobců dnešním Lidovým novinám (LN).

"Chci se zeptat na velice závažný dokument, který přišel z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, který se tu ztratil a náhodou ho našla sekretářka ve svém počítači," uvedl Babiš. Jeho předchůdce Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle něj věc neřešil. Poukázal také na případ Beretta, který se týká úniků informací z vyšetřování a figuruje v něm například pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová nebo bývalí policisté. Murín v kauze loni vypovídal jako svědek. Případ řeší pražské vrchní státní zastupitelství. "Oni na základě kauzy Beretta už moc s GIBS nespolupracují," uvedl.

Glosa  Martina Čabana: Soudruh přes palubu

Součástí nátlaku, jak o něm mluví Murín, je podle GIBS i kontrola, kterou spustilo na inspekci ministerstvo financí. Babiš připustil, že podnět k ní dal on. Uvedl, že za minulé vlády ho koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL přehlasovali v otázce navýšení financí pro GIBS kvůli náboru dalších lidí. "Dostal peníze navíc pro další příslušníky, a část těch peněz použil na nestandardní výši odměn, která byla 30 milionů, normálně to bylo 13 milionů. GIBS nikdy nebyl kontrolován, tak jsem požádal ministerstvo financí o interní kontrolu," konstatoval.

"Podle mých informací ta firma, teda instituce, nefunguje dobře," poznamenal premiér. Dodal, že Murín je mediálně zdatný a najímal si za 27 tisíc měsíčně čistého mediálního poradce a další poradce.

Ondráček odstupuje z čela komise pro GIBS. Nedělám to kvůli pár křiklounům na ulici, dodal

Zákonodárci by podle Pavla Zemana měli zvážit, zda by inspekce neměla být v budoucnu odpovědná nikoliv jako dosud premiérovi, ale jinému orgánu. Zmínil, že by mohl vzniknout například odbor na úřadu vlády či zmocněnec vlády, který by činnost GIBS monitoroval a premiérovi pak podával zprávy. Další možnost je "zavěsit" inspekci na jinou instituci, například státní zastupitelství, protože stojí mimo politiku, uvedl v LN Zeman.

Konflikt mezi Babišem a Murínem rozjitřil politickou scénu. Premiér minulý týden čelil interpelacím na toto téma. V pátek se kvůli personálním změnám, které provádí Babišova vláda bez důvěry, sejde mimořádně Sněmovna. Schůzi vyvolala opozice.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!