Škromach chce kandidovat na prezidenta, myslí to prý vážně | e15.cz

Škromach chce kandidovat na prezidenta, myslí to prý vážně

Zdeněk Škromach
Zdeněk Škromach
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) dnes v Brně řekl, že bere vážně svoji kandidaturu na prezidenta. V minulosti o tom prý spíš vtipkoval. Nominace podle něj bude záležitostí diskuse uvnitř strany. O kandidátovi na prezidenta by prý nemělo rozhodovat úzké vedení strany, ale široká členská základna.

Prezidentovi Miloši Zemanovi skončí funkční období v roce 2018, kdy budou nové prezidentské volby. Zeman je první hlavou státu zvolenou v přímé volbě.

„Nejprve jsem bral prezidentskou kandidaturu jako určitou recesi. Dnes to ale beru vážně, i když je to ještě hodně daleko,“ uvedl Škromach. Zároveň řekl, že to není žádná předčasná kampaň jako v případě minulých prezidentských voleb u Jana Fischera. „Jeho kampaň začala příliš brzo a těsně před cílovou páskou mu došel dech,“ řekl senátor.

Podle něj se bude o kandidátovi na prezidenta hovořit ve straně. „Bude to záležitost příštího sjezdu. Měla by ale rozhodovat celá členská základna,“ dodal.

Podle něj se bude o kandidátovi na prezidenta hovořit ve straně. „Bude to záležitost příštího sjezdu. Měla by ale rozhodovat celá členská základna,“ dodal. Škromachovi spolustraníci se k jeho možné kandidatuře zatím příliš vyjadřovat nechtějí. „Bez komentáře,“ uvedl například ministr pro legislativu a někdejší neúspěšný prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier. Někteří pozorovatelé navíc soudí, že je nepravděpodobné, že by Škromachovu kandidaturu podpořil premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Ten dnes na dotaz ČTK neodpověděl.

Vedle Škromacha se již nyní spekuluje i o dalších možných kandidátech. Podle dnešních Lidových novin by se o post hlavy státu mohl ucházet šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. V případě, že se Zeman rozhodne znovu nekandidovat, mohl by Dlouhého podpořit, uvedl deník. Mluví se také o možné kandidatuře katolického kněze Tomáše Halíka i dalších osobností.

Škromach je senátorem za Hodonín od roku 2010. Do té doby byl od roku 1996 poslancem. V minulosti byl místopředsedou vlády nebo ministrem práce a sociálních věcí. Se současnou hlavou státu má dobré vztahy. Byl dokonce jedním z členů ČSSD, kteří se předloni po volbách do Poslanecké sněmovny se Zemanem tajně sešli v Lánech.

ČSSD volby sice těsně vyhrála před hnutím ANO, ale očekávala silnější volební výsledek. Kvůli tomu tehdejší brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) vyzval předsedu sociálních demokratů Bohuslava Sobotku, aby rezignoval. Sobotka to však neudělal a později se stal premiérem. Škromach a další účastníci lánské schůzky s prezidentem, jihomoravský hejtman Michal Hašek a Jeroným Tejc, odešli z vysokých funkcí ve straně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video