Slova odboráře o nejhorší vládě za šedesát let rozzuřila premiéra | E15.cz

Slova odboráře o nejhorší vládě za šedesát let rozzuřila premiéra

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS
Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS
• 
ZDROJ: CTK/ Katerina Sulova

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
„Zapomeňte na růst platů, to nám říká tento návrh. Jsme přesvědčeni, že se zvýší chudoba,“ tak komentoval šéf odborářů Jaroslav Zavadil nesouhlas s návrhem státního rozpočtu. A dodal, že vládu Petra Nečase považuje za horší než komunistické vlády před rokem 1989. „Tohle, co tu máme, je absolutně nejhorší od roku 1950,“ prohlásil. Proti výroku se premiér Nečas okamžitě ohradil: „Ať Zavadil odvolá svá nehorázná slova, nebo s ním nebudeme vůbec jednat.“ To by znamenalo ochromení jednání tripartity.

Zavadilova slova jsou podle premiéra nehoráznost. V pondělí se přitom má konat jednání tripartity o podobě státního rozpočtu na rok 2013. „Srovnávat nás s vládou vrahů, která připravila o život doktorku Miladu Horákovou, je taková nehoráznost, že pokud pan Zavadil nevezme svá slova zpět, odmítám se s ním nadále setkávat, včetně jednání tripartity,“ uvedl Nečas.

Výrok odborového předáka, pronesený dnes před novináři právě při hodnocení navrhovaného rozpočtu, premiér zásadně odmítl. Lídr ČMKOS podle něj jasně prokázal, „z jakého ideového podhoubí současné vedení odborů vychází“.

Zavadil později v České televizi připustil, že své prohlášení myslel v nadsázce a že by příště volil jiná slova. „Řekl jsem to tak, jak jsem to řekl, a stojím si za tím, že tahle vláda tomuto národu neprospívá. To je bez debat. Nechci ji samozřejmě srovnávat s vládami v 50. letech, ani s režimem v 50. letech. To snad je každému, kdo mě zná, jasné,“ řekl v ČT. „Asi bych to teď řekl jinak, to vám mohu říct,“ dodal v telefonickém rozhovoru.

„Rozuměl bych ještě tomu, kdyby moji vládu označil za nejhorší v demokratických poměrech. Nesouhlasil bych s tím, ale pohybovali bychom se v rámci svobodné diskuse,“ míní Nečas. Zavadil se podle něj svým výrokem přihlásil ke komunistickým totalitním vládám se stovkami obětí a statisíci perzekvovanými spoluobčany.

Předseda OS Kovo Josef Středula věří, že se vášně uklidní a pondělní jednání tripartity se uskuteční. Podle něj Zavadil udělal „komunikační chybu“, přičítá to napětí a únavě z posledních dnů. „Chyby se mohou stát a premiér Česka je připraven na chyby těch, s kterými vede rozhovory. V minulosti to dokázal i při jednání s koaličními partnery,“ míní.

Vyzval také občany, aby k blížícím se volbám přistoupili jako k referendu, zda se jim líbí, nebo nelíbí v ČR současný styl vládnutí. „Říkat někomu něco, psát stanoviska, doporučovat a jednat se nyní jeví jako to nejhorší, co se může dělat. My se přesto snažíme být trpěliví. Věříme, že na pondělním jednání tripartity bude dost prostoru, aby vláda ukázala, že skutečně chce jednat,“ dodal.

K jednacímu stolu se má tripartita vrátit po půl roce. Plénum tripartity se naposledy sešlo v březnu, odboráři ho na protest proti postupu kabinetu opustili. Později se rozhodli, že na jednání dál nebudou chodit vůbec. Na pondělní schůzce Zavadil plánoval říci Nečasovi a ministru financí Miroslavu Kalouskovi, že odboráři s nynějším návrhem rozpočtu nemohou souhlasit. Vidí v něm celková rizika 45 až 60 miliard. Rizikové jsou prý nejen základní parametry, ale i předpokládaný výběr DPH či důchodová reforma.

Rozpočet musí vláda schválit a předložit Sněmovně do konce září. Premiér Petr Nečas dříve uvedl, že pokud vláda bude diskutovat o přesunech peněz v rozpočtu, tak půjde jen o kosmetické změny v řádech miliard korun.

Stále ale nepanuje shoda v otázce daňového balíčku, který obsahuje zákony, s jejichž platností rozpočet počítá. Zvýšení DPH má kritiky uvnitř ODS a vláda ho ve Sněmovně bez nich neprosadí.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video