Sněmovna schválila vyšší růst penzí. Bude jako před škrty | e15.cz

Sněmovna schválila vyšší růst penzí. Bude jako před škrty

seniorky
seniorky
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Senioři si polepší, penze by totiž měly růst více než nyní. Od příštího roku se automaticky zvýší o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci. Nyní jsou zvyšovány jen o třetinu růstu spotřebitelských cen. Příští rok má být valorizace ještě vyšší, penzisté by si měli polepšit v průměru o 200 korun měsíčně. Vládní novelu zákona o důchodovém pojištění dnes schválila Sněmovna.

Podle normy, která míří k projednání do Senátu, se budou zvyšovat stejným tempem jako před úspornými opatřeními pravicového kabinetu.

V příštím roce by se podle vlády měly starobní důchody navíc mimořádně zvýšit o 1,8 procenta, což by mělo kompenzovat nižší nárůst z minulých let. Zvýšení by podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) představovalo nárůst v průměru kolem 200 korun měsíčně.

Pro normu hlasovalo 126 ze 154 přítomných poslanců. Proti jich bylo 14. Poslanci neschválili v souladu s postojem ministerstva práce a sociálních věcí návrh ODS, aby bylo mimořádné navýšení nahrazeno zvýšením základního výměru starobního důchodu z devíti na deset procent průměrné mzdy měsíčně.

Nečasova brzda

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci loňského roku v Česku kolem 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň bylo 1,73 milionu. Od České správy sociálního zabezpečení dostávali v průměru 10 970 korun měsíčně. Letos od ledna valorizace činila průměrně 45 korun.

Tempo valorizace se podle předlohy vrátí do stavu před škrty vlády Petra Nečase (ODS), která zvyšování penzí přibrzdila na tři roky kvůli úsporám a udržení schodku státního rozpočtu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery