Sobotka: Pokus o sesazení vlády kvůli biopalivům je pokrytecký | E15.cz

Sobotka: Pokus o sesazení vlády kvůli biopalivům je pokrytecký

Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek
Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokus pravicové opozice o svržení současné vlády kvůli podpoře biopaliv je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pokrytecký. Pravici podle něj ve skutečnosti vadí, že vláda plní svůj program a že chce prosadit opatření proti daňovým únikům. Sobotka to řekl poslancům v reakcích na vyvolané hlasování o nedůvěře vládě. Poznamenal, že pravicoví předáci nenabídli žádnou alternativu k současnému koaličnímu kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

„V této Poslanecké sněmovně podle mého přesvědčení žádná jiná rozumná alternativa není,“ prohlásil Sobotka. Připomenul, že současná vláda vzešla z výsledků voleb a ve Sněmovně má většinu 111 hlasů. Premiér také uvedl, že nedůvěru lze vyjádřit vládě, jež se potýká ze závažným skandálem, který není schopna řešit a který ohrožuje její fungování. „Naše vláda žádné takové skandály neměla,“ zdůraznil Sobotka.

Premiér rovněž zopakoval, že podpora biopaliv byla schválena za pravicových vlád a že současná vláda na ní nezměnila vůbec nic. „Tohle je jenom záminka, tohle je pokrytecká hra. Vám ve skutečnosti vadí, že vláda plní svůj program,“ uvedl Sobotka na adresu pravice.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura poté poznamenal, že premiérovo vystoupení bylo v duchu přísloví „já o voze, ty o koze“. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak dodal, že důvodem pro hlasování o nedůvěře vládě nebylo daňové zvýhodnění biopaliv, ale to, že z jejího pokračování bude těžit firma Agrofert vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Hnutí ANO při hlasování o pokračování této podpory navzdory dřívějším prohlášením nepodpořilo její ukončení.

Biopaliva v pohonných hmotách
Pojmem biopalivo se označují pohonné hmoty obsahující určitý podíl biosložek. Do motorové nafty se přimíchávají metylester mastných kyselin (např. řepkového oleje), do motorových benzinů se přidává bioetanol (neboli biolíh).
Nahrazování fosilních paliv biopalivy, které je v ČR povinné od 1. září 2007, si vyžádaly směrnice EU. Česko se v roce 2009 podobně jako další členské země EU zavázalo k tomu, že do roku 2020 nahradí deset procent benzinu a nafty v dopravě obnovitelnými zdroji.
Od zavedení povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot si EU slibuje snížení spotřeby ropy, zlepšení ovzduší, ale také například lepší odbyt zemědělské produkce a využití neobdělaných polí. Kritici záměru upozorňovali například na možný růst cen obilí a potravin.
Letos v dubnu Evropský parlament rozhodl o omezení podílu biopaliv vyráběných ze zemědělských plodin na spotřebě energie v dopravě (v roce 2020 by neměl přesáhnout sedm procent), což má zajistit větší zastoupení pohonných hmot vyráběných například z odpadů nebo řas. Europoslanci omezili nejvyšší možný podíl klasických biopaliv (takzvaná biopaliva první generace), neboť plodiny, z nichž se vyrábějí, začaly zabírat značné plochy zemědělské půdy a konkurovat výrobě potravin.
V ČR v současnosti podle zákona má být v benzinu minimálně 4,1 procenta bioetanolu, v naftě šest procent biosložek.
Vláda loni schválila nový program podpory biopaliv a předložila kontroverzní návrh zákona, který podporu biopaliv prodlužuje. Zákon nyní projednává Sněmovna. Ve středu Sněmovna odmítla návrh na ukončení daňového zvýhodnění biopaliv k letošnímu 30. červnu (kdy končí dosavadní program podpory biopaliv, který v minulosti schválila Evropská komise).
V ČR je výroba biopaliv podporována formou daňového zvýhodnění (čistá biopaliva jsou osvobozena od spotřební daně). Nynější vládní návrh zavádí částečné zdanění.
Uplatnění biopaliv v pohonných hmotách je v ČR podporováno od roku 1992. V letech 1992 až 1996 šlo převážně o návratné výpomoci na výstavbu a nákup technologií. Od roku 1997 stát z podílu biolihu v palivech vrací spotřební daň.
Kvůli podpoře biopaliv je opozicí často kritizován místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO), který je podle kritiků ve střetu zájmů. Babiš je majitelem skupiny Agrofert, která patří mezi největší tuzemské dodavatele biopaliv.
Loni se v Česku vyrobilo rekordních téměř 220 tisíc tun takzvaných metylesterů mastných kyselin (FAME), které se využívají jako součást bionafty. Bioetanolu, který se přidává do benzinu, se loni vyrobilo zhruba 104 tisíc tun.
Letos v květnu napsal týdeník Dotyk, že státní podpora tzv. zelených paliv stoupá. Zatímco před pěti lety představovala 723 milionů korun, v roce 2013 byla 1,5 miliardy korun. Za loňský rok se počítá s podporou 1,64 miliardy korun. Letos pak chce stát poskytnout na biopaliva 1,69 miliardy korun a v roce 2020 až 2,14 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video