Sobotka: Porazila nás nízká volební účast, výsledek realistický | E15.cz

Sobotka: Porazila nás nízká volební účast, výsledek realistický

Volební štáb ČSSD - zleva místopředseda strany Milan Chovanec, předseda Bohuslav Sobotka a volební lídr strany Jan Keller
Volební štáb ČSSD - zleva místopředseda strany Milan Chovanec, předseda Bohuslav Sobotka a volební lídr strany Jan Keller
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zisk čtyř mandátů pro ČSSD v eurovolbách je podle premiéra a šéfa strany Bohuslava Sobotky realistickým výsledkem za nízké volební účasti. Právě ta podle něj stranu "porazila". Zároveň Sobotka na nedělní tiskové konferenci ocenil umístění trojice proevropských stran na prvních místech. Výsledek hlasování podle něj pomůže Česku při jednáních s Evropskou unií. Za důležité také považuje, že uspěly všechny tři vládní strany.

„Čtyři mandáty pro sociální demokracii je realistický výsledek v okamžiku, kdy byla extrémně nízká volební účast,“ řekl novinářům Sobotka. K volebním urnám přišlo pouze 18,2 procenta voličů, tedy nejméně z celostátních voleb v historii ČR a po Slovensku nejméně ze všech zemí osmadvacítky.

Sobotka, který dříve hovořil o tom, že by si strana chtěla udržet sedm europoslanců, věřil, že křesel uhájí více. „Nicméně to, co nás porazilo, je nízká volební účast,“ podotkl. Vysvětluje si ji tím, že voliči ČSSD prý neměli příliš velkou motivaci, aby šli k volbám. Strana vyhrála poslední parlamentní volby, je ve vládě, má většinu v Senátu a vládne v krajích, a její voliči tak prý mohou být v zásadě spokojeni.

15 z 21 mandátů mají vládní strany

Za dobré má Sobotka to, že 15 z 21 českých mandátů získaly strany, které se pozitivně staví k evropské integraci, na rozdíl od některých dalších evropských zemí, kde uspěli nacionalisté. Zmínil přitom Francii nebo Dánsko. Nepotvrdilo se tak podle něj, že by Češi byli euroskeptiky. Také šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ocenil úspěch proevropských stran.

Lídr sociálnědemokratické kandidátky Jan Keller před oznámením výsledků hovořil o tom, že zisk méně než pěti mandátů by považoval za neúspěch. Později uvedl, že o neúspěchu mluvil v momentě, kdy očekával, že některá z dalších stran získá více mandátů. Výsledek ČSSD podle něj není „žádná sláva“. Hlavně prý ale neuspělo hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše, které bylo ještě před několika dny jasným favoritem.

Eurovolby 2014 - porovnání výsledků s minulými volbami Autor: E15

ANO volby těsně vyhrálo, ale získalo čtyři mandáty stejně jako ČSSD a TOP 09. KSČM a KDU-ČSL mají po třech mandátech, ODS dva a Svobodní jeden.

Sobotka v neděli pozdě večer reagoval i na dvojici návrhů Babiše, který by rád zavedl elektronické volby a snížil počet volebních dnů. Premiér má za to, že elektronické volby nejsou v Evropě příliš rozšířené a v ČR by si jejich zavedení vyžádalo nemalé investice. Země má podle něj důležitější starosti. Jasně potom odmítl možné snížení počtu volebních dnů. Občanům by se podle něj neměla zužovat možnost dostavit se k volbám.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video