Sobotka: Ztráta Schengenu by posílila nacionalisty a xenofoby | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Sobotka: Ztráta Schengenu by posílila nacionalisty a xenofoby

Sobotka: Ztráta Schengenu by posílila nacionalisty a xenofoby
Bohuslav Sobotka v Bruselu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Schengenský prostor je vlajkovou lodí Evropské unie. Jeho ztráta by znamenala ztrátu důvěry v unii jako celek a nesla by s sebou větší ochotu Evropanů naslouchat nacionalistům a xenofobům, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerský předseda to napsal v dopise evropským lídrům před nadcházejícím summitem Evropské unie.

„Evropská unie v současné době čelí jedné z nejtěžších výzev ve své historii. Migrační a uprchlická krize donutila mnohé členské státy, aby dočasně znovu zavedly kontroly na svých vnitřních hranicích. V sázce je schengenský prostor - jeden z hlavních úspěchů evropské integrace,“ upozorňuje český premiér.

Varuje také před vzestupem extremistů. „Politici, kteří se až do nedávné doby pohybovali především v temnějších koutech našich demokracií, těží ze strachu a nejistoty, které pociťuje mnoho našich občanů,“ píše v dopise. Evropa proto podle něj musí jednat rychle, aby obnovila důvěru občanů, jinak mohou být ochotnější „naslouchat nacionalistickým či dokonce xenofobním výkřikům falešných proroků“.

Nizozemsko chce prý s dalšími státy Západu vytvořit vlastní mini-Schengen

Úsilí směřující k zachování schengenského prostoru by se podle Sobotky mělo zaměřit na plné a efektivní využívání agentury Frontex nebo efektivní revizi schengenského hraničního kodexu, který by měl poskytovat účinný rámec pro řízení pohybů přes vnější hranici Evropské unie.

Inteligentní hranice

Český premiér požaduje také urychlení prací na konceptu „inteligentních hranic“ a provádění sjednaného rámce pro spolupráci s Tureckem a africkými zeměmi jakož i posilování spolupráce a pomoci zemím na západobalkánské migrační trase.

„Je třeba si uvědomit že Česká republika, naše pracovní místa jsou závislá na našem exportu, potřebujeme mít volný pohyb se všemi našimi sousedy a s dalšími evropskými státy, kam vyvážíme naše služby a zboží. Máme životní zájem na tom, aby se Schengen nezmenšoval,“ řekl Sobotka ke svému dopisu.

Unijní summit se uskuteční ve čtvrtek a v pátek, kromě aktuální situace s uprchlíky se bude jednat i o ekonomických otázkách, například o energetické unii.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!