Soud porušil zákon, nemůžeme nahlížet do spisu, říká Alterův právník

Zdeněk Altner

Zdeněk Altner Zdroj: ctk

Obvodní soud pro Prahu 1 postupoval nestandardně a v rozporu se zákonem, když k Nejvyššímu soudu ve čtvrtek vypravil spis s dovoláním ČSSD proti rozsudku, podle kterého má strana zaplatit téměř 338 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi za služby ve sporu o Lidový dům, řekl jeho právní zástupce Václav Veselý. Sociální demokraté v dovolání požadují odklad vykonatelnosti pravomocného rozhodnutí. Obvodní soud pochybení odmítá.

Podle Veselého jsou odesláním spisu Altnerovi upírána procesní práva. „Je to zcela nestandardní a v rozporu se zákonem. Nám je upíráno právo, abychom mohli nahlížet do spisu, podle našeho názoru to Nejvyššímu soudu poslali v rozporu s ustanoveními občanského soudního řádu,“ řekl.

ČSSD podle Veselého v posledních dnech doplnila své dovolání o skutečnosti, které chtěl ve spisu ověřit. „Nám soud stanovil lhůtu pro naše vyjádření, to vyjádření podáme, ale lhůta ještě neuplynula,“ řekl. Soud požádal o nahlédnutí do spisu. „Čekám, co mi na to odpoví, když spis u soudu není, možná už je v Brně. Můžu proti tomu podat jenom stížnost, ale nevím, jestli to k něčemu povede,“ uvedl.

Mluvčí pražského soudu Alena Novotná řekla, že nepochybili. „Kromě dovolacího návrhu byl v návrhu ČSSD návrh na odklad vykonatelnosti a právní moci, k těm není třeba, aby se vyjadřovala druhá strana. U těch Nejvyšší soud, aby to mělo význam, rozhoduje v kratším čase, než obvykle rozhoduje o dovolání,“ uvedla.

Spis bude podle Novotné zřejmě brzy vrácen. „Pokud ho budou na Nejvyšším soudě potřebovat, tak předpokládám, že si z něho udělají fotokopii a vrátí nám ho. Dál bude běžet lhůta do nějaké třetiny května, kdy pan Altner může do spisu nahlížet,“ uvedla. Každodenní možnost nahlížet do spisu u soudu se podle ní po vydání rozhodnutí nepředpokládá.

Veselý: Já nechci nikomu nic podsouvat, to by měl říct soud pro Prahu 1, proč to udělal a proč tak pospíchá

Ve čtvrtek Novotná řekla, že soud nemusí čekat, zda dorazí Altnerovo vyjádření k dovolání, i když to pravidelně dělá. „Když to vyjádření sem přijde, tak se dodatečně zašle Nejvyššímu soudu,“ upřesnila Novotná. Podle Veselého však musí spis být u soudu prvního stupně, například pro případ, že by chtěl také podat dovolání.

Sociální demokraté podali dovolání proti rozhodnutí pražského městského soudu 8. dubna, rozporují především vysokou smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů. Rozsudek o povinnosti ČSSD hradit je pravomocný, ale strana zatím částku uhradit nechce a plánuje nejprve uspokojovat Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásí. Začala s tím ve středu.

V dovolání strana usiluje o odklad vykonatelnosti. Veselý má podezření, že brzké odeslání spisu může být způsobem, jak ho s Altnerem obejít. „Já nechci nikomu nic podsouvat, to by měl říct soud pro Prahu 1, proč to udělal a proč tak pospíchá,“ řekl.

Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla především kvůli smluvní pokutě. Navíc musí strana uhradit náklady řízení ve výši 816 tisíc korun.