Spíš než Senát zanikne funkce hlavy státu, vzkázal Zemanovi Kubera | E15.cz

Spíš než Senát zanikne funkce hlavy státu, vzkázal Zemanovi Kubera

ČTK

Senátor ODS Jaroslav Kubera se postavil proti pochybnostem, které v úterý na adresu Senátu vyslovil prezident Miloš Zeman. Stejně jako vicepremiér Andrej Babiš (ANO) hovořil Zeman o možnosti zániku horní parlamentní komory. Kubera vidí jako reálnější zrušení funkce hlavy státu.

"Nám se naskýtá možnost, která je mnohem reálnější než to, co říká prezident, a to je zrušit v ústavě články 54 až 66. Miloš Zeman by se tak zapsal do dějin jako TGM (Tomáš Garrigue Masaryk), který byl první prezident. Tak Miloš Zeman by byl posledním prezidentem České republiky," uvedl politik, kterého jeho klub po víkendové obměně třetiny Senátu nominoval do funkce místopředsedy Senátu.

Zeman v úterý řekl, že si není jist, jestli Česko horní parlamentní komoru potřebuje. Podle něj volební účast v senátních volbách ukazuje, že je lidem jedno, zda existuje nebo ne. Proti se vyslovil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), když označil horní komoru Parlamentu za demokratickou pojistku. Její zrušení by se podle něj vymstilo. Zeman o možném zrušení Senátu hovořil v souvislosti s nízkou volební účastí při víkendovém druhém kole senátních voleb.

Babiš o možném zrušení Senátu mluvil bezprostředně po druhém kole voleb, v němž uspěli jen tři ze 14 kandidátů jeho hnutí. Podle něj je tato instituce zbytečná, protože zpomaluje legislativní proces, přišla o kompetenci volit prezidenta a ročně stojí 600 milionů korun. V souvislosti s náklady na provoz Senátu Kubera upozornil na vzrůstající počet státních úředníků. Zde vidí prostor k úsporám.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.