Squatteři v Benátkách obsazují prázdné budovy. Vadí jim vysoké nájmy | e15.cz

Squatteři v Benátkách obsazují prázdné budovy. Vadí jim vysoké nájmy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Squatteři obsazují v Benátkách prázdné budovy na odpor proti tomu, že rodiny z města vyhánějí vysoké nájmy umocněné nekonečnými davy turistů, napsala dnes agentura Reuters. Zatímco po druhé světové válce ve městě na laguně žilo 175 tisíc obyvatel, dnes jich je kolem 50 tisíc. Stěžují si, že jejich město ovládli turisté, ale účet za jeho úklid a bezpečnost v něm hradí místní.

Benátky každoročně navštíví zhruba 25 milionů turistů, z nichž 14 milionů se zdrží jediný den. Kolem 8000 bytů zde nabízí mezinárodní internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb.

Jedenačtyřicetiletý Nicola Ussardi obsadil prázdný byt ve čtvrti Cannaregio v roce 2013. Bydlí v něm se svou partnerkou Nadiou a dvěma společnými dětmi. Podílel se na založení skupiny, která pomáhá místním najít bydlení.

Tvrdí, že v Benátkách jsou prázdné domy, z nichž museli lidé odejít. Ti si pak nemohou dovolit ani jejich renovaci, aby je mohli pronajímat. Místní úřady zase prohlašují, že rekonstrukcím brání aktivisté, kteří je okupují.

"Nejsou tu domy ani pro bohaté, ani pro méně bohaté, a dokonce ani pro chudé. V Benátkách jsou domy jen pro turisty," tvrdí Ussardi, který u náměstí svatého Marka prodává ve svém stánku suvenýry.

Měsíčně si tak vydělá mezi 800 až 1300 eur (asi 20 500 až 33 300 korun). Nájem pro čtyřčlennou rodinu v centru Benátek průměrně vyjde na víc než 900 eur (přes 23 tisíc korun).

„Chceme bojovat proti tomu, že v Benátkách jsou tisíce opuštěných bytů tím, že se do nich nastěhujeme, opravíme je a učiníme je znovu obyvatelnými,“ říká čtyřiatřicetiletý Alessandro Dus.

Benátčané sice nechtějí, aby turisté, kteří přinášejí městu zisk, zcela zmizeli, ale snaží se s následky nekonečného náporu návštěvníků nějak vyrovnat podobně jako další populární historická města.

Nedávno místní radnice odhlasovala, že tento rok jednodenní výletníci za návštěvu Benátek zaplatí tři eura (77 korun), v dalších letech bude poplatek vyšší. Plánuje se, že od roku 2022 si turisté budou muset svůj pobyt rezervovat.

Raffaele Speranzon, který řídí místní úřad pro bytovou výstavbu, tvrdí, že úřad na rekonstrukce bytů fondy od regionu má, ale nemůže je použít, protože jsou obsazené. „Často si je mezi sebou předávají přátelé, kteří neberou v úvahu ty, co chtějí dodržovat pravidla anebo byt získat legální cestou,“ říká.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video