Stát má všem zajistit práci, myslí si stále většina Čechů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Stát má všem zajistit práci, myslí si stále většina Čechů

Stát má všem zajistit práci, myslí si stále většina Čechů
metro
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vrb

Mezi Čechy stále převládá názor, že stát by měl zajistit práci všem, kteří chtějí pracovat. V současnosti si to podle průzkumu agentury STEM myslí 72 procent lidí, necelá třetina lidí jednoznačně. Dlouhodobá časová řada ukazuje, že tento názor je v průběhu dvaceti let téměř stabilní.

Mezi těmi, kdo zastává názor, že by stát měl mít povinnost zajišťovat každému práci, převažují levicově orientovaní voliči. Tento názor ale má i více než polovina pravicových voličů.

STEMSTEMAutor: STEM

Názor, že nezaměstnaní nemají o práci zájem, ustupuje

Stále většina Čechů si naopak nemyslí, že nezaměstnaní nemají zájem o práci. Dlouhodobá časová řada průzkumů STEM ukazuje, že názor, že nezaměstnaní ve skutečnosti nemají zájem o práci, převažoval na počátku existence samostatného českého státu, kdy nezaměstnanost byla velmi nízká, a opět v době ekonomického vzestupu v letech 2007 až 2008.

V dobách, kdy nezaměstnanost roste k hranici deseti procent, se podíl veřejnosti, která považuje nezaměstnané za ty, kteří ve skutečnosti nemají zájem o práci, drží pod hranicí 40 procent, aktuálně je to 39 procent.

STEMSTEMAutor: STEM

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!