Stát převede přes 600 nepotřebných nemovitostí na majetkový úřad | E15.cz

Stát převede přes 600 nepotřebných nemovitostí na majetkový úřad

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda schválila návrh ministerstva financí na převod nepotřebných nemovitostí ze státních organizací na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Informoval o tom ministr financí Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že se převod týká 638 nemovitostí, z nichž téměř 400 stovky jsou pozemky a kolem 240 stavby.

Návrh podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského předchází novele zákona o majetku ČR, kterou nyní projednává Sněmovna. „Podle současného zákona ovšem musí veřejný zájem u změny příslušnosti deklarovat vláda,“ řekl již dříve. Upozornil, že v minulosti již vláda k takovému kroku přistoupila například u bývalých hraničních přechodů.

Nynější převod se má týkat například rekreační chaty Úřadu vlády, dalšího rekreačního objektu Nejvyššího kontrolního úřadu, okresních kasáren spravovaných ministerstvem obrany nebo domu ve Washingtonově ulici v Praze, na který před dvěma lety upozornili squatteři a který spravuje ministerstvo spravedlnosti. „To jsou v podstatě opuštěné budovy, u kterých chceme, aby to jednotně prodal ÚZSVM,“ dodal Závodský.

jsou to v podstatě opuštěné budovy, u kterých chceme, aby to jednotně prodal ÚZSVM

Novela zákona o majetku ČR projednala Poslanecká sněmovna v prvním čtení 19. května. Podle ní role ÚZSVM při hospodaření a nakládání s nepotřebným majetkem státu, především s nemovitostmi, bude zřejmě silnější.

Úkolem ÚZSVM je zastupovat Českou republiku v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad tak vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. ÚZSVM rovněž jedná v právních sporech ve věcech majetku, s nímž sám hospodaří. V některých řízeních vystupuje jako žalobce, v jiných jako žalovaný.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video