Stát selhává v půjčování peněz na bydlení pro mladé, není o ně zájem | e15.cz

Stát selhává v půjčování peněz na bydlení pro mladé, není o ně zájem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo pro místní rozvoj peníze přesune na podporu bydlení pro seniory, dohromady mu zbývá 100 milionů.

O půjčky na bydlení pro mladé rodiny není zájem, proto většina ze 100 milionů korun, které byly na tento program vyčleněny, budou v příštím roce rozděleny do jiných projektů. Na shromáždění Sdružení nájemníků ČR to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

"Přišly pouze dvě žádosti. V tuto chvíli se tedy musí stát rozhodnout, co s těmi penězi bude dělat. Já je budu překlápět do bydlení pro seniory, když ti mladí nemají zájem," řekla Šlechtová. Podpora bydlení pro sociálně ohrožené je podle ní stále prioritou MMR. "Střední vrstvy, které mají standardní příjmy, podporovat nebudeme. Ale podporujeme ty, kteří nedosahují na minimální mzdu, mají slabý příjem. To je kritérium, které je potřeba splnit," doplnila ministryně.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj na podporu bydlení pro mladé rodiny schválila vláda letos v březnu. Podpora se měla týkat lidí do 36 let, kteří pečují o dítě do šesti let. Půjčky od 50 tisíc do 600 tisíc korun měl vyplácet Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Výše úvěru na stavbu nebo koupi bytu či rodinného domu byla 600 tisíc korun, nejvýše však polovina skutečných nákladů na stavbu.

Úroková sazba se vázala na základní referenční sazbu EU vztahující se k veřejné podpoře, která se v březnu pohybovala na úrovni 0,46 procenta. Minimálně se k ní přičítal jeden procentní bod, maximálně dva body. Maximální dobu splácení 15 let bylo ministerstvo pro místní rozvoj ochotno v nevyhnutelných případech prodloužit na 21 let. Úvěr mohl žadatel kdykoliv předčasně splatit bez sankcí.

Odborníci už v době schválení půjčky upozorňovali na to, že se mine účinkem. "Rodiny s dětmi mají dnes již dostatečnou nabídku komerčních úvěrů, ať už hypoték nebo úvěrů ze stavebního spoření, a to za sazby srovnatelné s návrhem vlády," uvedl ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. Například průměrná úroková sazba hypoték se v září pohybovala na úrovni 1,82 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video