Státní dluh se poprvé od roku 1995 sníží. O 20 miliard | e15.cz

Státní dluh se poprvé od roku 1995 sníží. O 20 miliard

Ministr financí Andrej Babiš na schůzi Poslanecké sněmovny
Ministr financí Andrej Babiš na schůzi Poslanecké sněmovny
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní dluh Česka se podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) letos sníží meziročně zhruba o 20 miliard korun. Klesne tak poprvé od roku 1995. Na konci roku má státní dluh činit 1,663 bilionu korun. Babiš to prohlásil při společné tiskové konferenci s prezidentem Milošem Zemanem.

Babiš poznamenal, že se od svého letošního nástupu do funkce intenzivně věnoval likviditě a řízení státního dluhu. „Můžu dnes ohlásit, že poprvé od roku 1995 se absolutně sníží dluh o 20 miliard. Takže naše zadlužení koncem roku 2014 bude 1663 miliard, což je o 20 miliard méně než v roce 2013,“ řekl Babiš. Jde podle něj o obrovský úspěch.

Ocenil také, že rating České republiky je nejlepší mezi státy střední a východní Evropy. I české dluhopisy se podle něj staly velmi atraktivními. „Jsem rád, že se nám daří finanční trhy přesvědčit, že nastolená naše politika, ekonomika jde dobrým směrem,“ podotkl také.


tradingeconomics.com

Ministerstvo financí podle něj plánuje refinancování starších dluhopisů, které byly emitovány za výnos asi 3,6 procenta. Refinancováním by chtěl v příštím roce ušetřit tři miliardy korun.

Babiš dnes se Zemanem společně znehodnotili dluhopis ve výši čtyř milionů korun, aby tak snížili státní dluh. Peníze na pořízení dluhopisu získal Zeman díky příspěvkům do svého fondu. Oba politici se dnes dotkli také státního rozpočtu na příští rok. Zeman přitom poznamenal, že zákon o státním rozpočtu rozhodně nebude vetovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery