Státní úředníci budou mít víc volna než běžní zaměstnanci | E15.cz

Státní úředníci budou mít víc volna než běžní zaměstnanci

Ministerstvo práce
Ministerstvo práce
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní úředníci budou mít více volna než běžní zaměstnanci. Do práce nebudou muset například při promocích svých dětí či vnoučat, otcové také dostanou dva dny volna po narození dítěte. Rozhodl o tom dnes kabinet přijetím příslušného vládního nařízení. Nařízení bude účinné od začátku července, kdy státní zaměstnanci vstoupí do služebního poměru.

Podle náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého si většinu ze schváleného volna budou moct úředníci vybrat pouze několikrát za život. „Je to určitá kompenzace za povinnosti a nevýhody, které kupříkladu v režimu zákoníku práce nejsou,“ řekl. Připomněl třeba, že státní úředník může být přeložen až na dva měsíce do jiné obce kdekoli v Česku.

Státní zaměstnanci díky nařízení vlády získají nárok na více volna než přísluší ostatním zaměstnancům podle zákoníku práce. Do práce tak úředníci zařazení pod služební zákon nebudou muset například v případě zásadních životních událostí dítěte, sourozence nebo vnoučete. Volno dostanou třeba na jejich svatbu nebo při doprovázení dítěte při jeho prvním školním dni. Z práce budou omluveni i při uzavírání registrovaného partnerství, při promoci své nebo svých sourozenců, dětí a vnoučat.

Důvody se musí doložit

„Je tam také možnost si vzít jeden den služebního volna na zařízení osobních záležitostí. Chtěl bych zdůraznit, že ve všech těchto případech je ty důvody nutné doložit,“ řekl Postránecký. Na vládě někteří ministři podle něj kritizovali možnost vzít si volno v případě promoce vnoučat. Je to ale podle něj událost, která se státních úředníků dotkne jen výjimečně. Nařízení bylo nakonec schváleno podle návrhu.

Další záměr vlády, který dnes kabinet schválil, stanovuje jednotná pravidla pro vypracování služebních hodnocení. Na nich bude záležet výše osobního příplatku. Jasná pravidla mají podle představ ministerstva vnitra zabránit zneužití osobního příplatku nadřízenými. Ministerstvo vnitra by mělo stanovit kritéria, podle nichž bude zaměstnanec hodnocen. Sloužit by k tomu mohly předpisy používané při hodnocení zaměstnanců Evropské komise, píše se v důvodové zprávě k nařízení vlády.

Rychlost, plnění cílů a kázeň

Hodnoceno bude sem kritérií, třeba jak rychle a samostatně úředník pracuje a jak naplňuje stanovené cíle. Menší roli bude hrát služební kázeň. Hodnocení bude vypadat tak, že za každou oblast dostane úředník počet bodů podle svých výkonů. Výsledek bude vypočítán podle vzorce, tím bude stanovena maximální výše osobního příplatku. „V případě vynikající práce se vychází ze zákoníku práce, příplatek může být až do výše 100 procent základního platu dle příslušné platové třídy. Je to ale výjimečně pro nejlepší zaměstnance,“ řekl Postránecký.

Nadřízený bude moci při hodnocení svému podřízenému doporučit, na co by se měl příští rok zaměřit a v čem by se měl zlepšit. V závěru hodnocení se úředník dozví, jestli mu je doporučeno zvýšení, snížení, nebo odebrání osobního ohodnocení.

Ministři také schválili, kdy bude možné přijmout do služebního poměru úředníka na dobu určitou. Bude se tak moci stát třeba v případě plnění časově omezeného úkolu nebo při vyslání do zahraničí.

Pavel Páral: Jsem úředník! Kdo je víc?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.