Státní zástupce obžaloval Ratha a dalších deset lidí | E15.cz

Státní zástupce obžaloval Ratha a dalších deset lidí

David Rath
David Rath
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Státní zástupce Petr Jirát dnes podal soudu obžalobu na poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který je stíhán za korupci. Spolu s ním v případu žaluje i dalších deset spoluobviněných. Policie Ratha loni v květnu obvinila z přijetí sedmimilionového úplatku. Rath, kterému hrozí až dvanáctiletý trest vězení, obvinění odmítá.

Poslanec Rath i nadále zůstává ve vazbě. Krajský soud v Praze před dvěma dny rozhodl o stížnosti proti jeho propuštění na kauci, verdikt ale nesdělil. Podle mluvčí ruzyňské věznice Pavly Bohatové zatím věznice neobdržela žádný příkaz k jeho propuštění. Pokud by soud rozhodl v Rathův prospěch, příkaz k propuštění by co nejdříve putoval do věznice.

Soud rozhodoval celkem o dvou stížnostech státního zástupce - jednak proti připuštění dvoumilionové kauce, kterou okresní soud za propuštění Ratha stanovil, a také proti samotnému rozhodnutí o propuštění. Rodina bývalého středočeského hejtmana Ratha přitom kauci již dříve složila.

Rath, který je ve vazbě od loňského května, se v ní nachází ze dvou důvodů - kvůli obavě, že by mohl utéct, a kvůli možnému pokračování v trestné činnosti. Okresní soud ale začátkem března rozhodl o přípustnosti nahrazení útěkové vazby kaucí, druhý důvod již podle soudu netrvá. Soud již loni v srpnu stanovil kauci za Rathovo propuštění na 14 milionů, odvolací soud však tehdy jeho verdikt zrušil.

Policie poslance obvinila loni v květnu z přijetí sedmimilionového úplatku. Rath si údajně vzal peníze za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Podle žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů.

:

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.