Stropnickému chybí cenový posudek ke gripenům | E15.cz

Stropnickému chybí cenový posudek ke gripenům

Martin Stropnický
Martin Stropnický
• 
ZDROJ: CTK

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řeší v souvislosti se stíhačkami JAS-39 Gripen problém, který by pro něj a některé jeho podřízené mohl mít policejní dohru.

Na první pohled jde o maličkost. Přestože jsou veškeré podrobnosti dalšího pronájmu švédských strojů až do roku 2027, o němž se debatuje už dva roky, dohodnuté a příští středu je má posoudit vláda, Stropnickému chybí znalecký posudek o ceně v místě a čase obvyklé. Ten by výhodnost kontraktu za téměř 17 miliard korun buď potvrdil, anebo vyvrátil. Za stejné pochybení při nákupu dopravních letounů CASA vyšetřovatelé stíhají jeho předchůdkyni Vlastu Parkanovou (TOP 09).

Navíc není vyloučeno, že pokud by se našel dostatečně horlivý policista nebo státní zástupce, mohl by obvinit nejen současného šéfa rezortu obrany ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku jako Parkanovou, ale rovnou celý kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). A to v případě, že smlouvy za týden odsouhlasí a následně je česká a švédská strana doplní podpisy.

Riziko trestního postihu

„Nezávislá cenová analýza chybí i proto, že minulý rok spadlo pod stůl výběrové řízení na externí právní služby,“ řekl deníku E15 zdroj blízký bývalému vedení ministerstva. Podle něj riziko trestního postihu v souvislosti s gripeny vyloučit nelze. „Dokud policie neobvinila Parkanovou a spolu s ní ještě jednoho úředníka kvůli tomu, že neměli v ruce posudek, nikoho ani ve snu nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát,“ dodal.

Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Bohuslav Dvořák míní, že by měly stačit marketingové analýzy vypracované sekcí vyzbrojování. Jenže ty Parkanové v případu CASA nepomohly.

„V roce 2010 a znovu přede dvěma lety jsme se obrátili na jednotlivé výrobce stíhaček, aby nám poskytli informace o možnosti jejich pořízení. Máme dostatek podkladů, že už v té době byla švédská nabídka nejvýhodnější. A v průběhu jednání se švédskou stranou se podařilo cenu ještě snížit při zachování požadavků uživatele, tedy armády,“ uvedl včera náměstek Dvořák.

Navzdory těmto argumentům nechce Stropnický nechat nic náhodě. Podle důvěryhodných zdrojů ze Strakovy akademie chce postupovat tak, že smlouvy nejprve předloží vládě ke schválení. A pokud mu Sobotkův kabinet vyhoví, měla by to být pro Švédsko dostatečná záruka, že české nebe budou jeho stíhačky ještě dalších dvanáct let chránit. Samotný podpis kontraktu však ministr zřejmě až o několik měsíců odloží, aby měl čas si externí posudek obstarat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video