Studie: Vládní úspory zvýší počet chudých | E15.cz

Studie: Vládní úspory zvýší počet chudých

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejen úplné zmrazení penzí na několik let, ale i dočasné zpomalení tempa jejich valorizace může desetitisíce důchodců uvrhnout pod hranici chudoby. Opatření navrhovaná ekonomickými ministry, o nichž ještě budou jednat koaliční lídři a posléze vláda, by postihlo i nepenzisty, kteří s důchodci žijí ve společných domácnostech. K těmto závěrům dospěli Petr Janský a Daniel Münich, autoři vůbec první studie o této problematice Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu při CERGE-EI.

Materiál pracuje s pěti variantami buď zmrazených, anebo méně valorizovaných penzí. Podle středního, tedy nejpravděpodobnějšího odhadu vzroste podíl osob pod hranicí relativní chudoby v domácnostech, kde je alespoň jeden její člen ve věku nad 61 let a pobírá starobní důchod, z dnešních 3,6 na pět procent. Výrazně větší nárůst chudoby by postihl osaměle žijící důchodce nad 64 let, především ženy, kde by podíl pod hranicí chudoby vzrostl z 13 na 21 procent. Z celkového počtu domácností důchodců by se pod hranicí chudoby mohlo ocitnout až 18 procent.

Relativní chudoba je definována jako dosažení maximálně 60 procent nejčastějšího příjmu ve společnosti. Počet osob, které žijí pod touto hranicí, vyjadřuje relativní míru chudoby, která v Česku patří mezi nejnižší na světě. „Menší dopad by mělo snížení tempa valorizací na společně žijící důchodce a na ty, kteří si přivydělávají či žijí ve vícečlenných domácnostech,“ píše se ve studii, jež se odvolává na údaje ČSÚ.

Ministerstvo financí nejprve navrhovalo, že v příštích až třech letech penze úplně zmrazí. Podle posledních závěrů, k nimž dospěli ekonomičtí ministři, se má alespoň v příštím roce tempo valorizace pouze snížit. Co čeká důchodce v dalším období, není zatím jasné.

„Napřesrok by úspora z valorizace penzí měla činit řádově deset miliard. Dočasné zpomalení valorizace je jeden ze tří masivních vzájemně provázaných prvků. Dalšími jsou dočasné zvýšení sazeb DPH a úspora nákladů za státní správu,“ řekl deníku E15 ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Vládní koalice zároveň chce dočasně zvýšit daně bohatým.

ČSSD a komunisté úsporné kroky ostře kritizují. Co nejdříve se chtějí pokusit svrhnout vládu, na což ale nemají dostatek poslanců.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.