Tluchoř: Pokud se návrh daní nezmění, nepodpoříme ho | E15.cz

Tluchoř: Pokud se návrh daní nezmění, nepodpoříme ho

Petr Tluchoř
Petr Tluchoř
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vrb

Pokud by se vládní daňový balíček nezměnil tak, aby nezvyšoval daně, revoltující skupina poslanců ODS by pro předlohu ve Sněmovně nehlasovala. Uvedl to neformální vůdce takzvaných rebelů Petr Tluchoř. Stále je prý ale přesvědčen o tom, že dohoda nad balíčkem bude. Podle minstra financí Miroslava Kalouska není možné bez daňového balíčku možné začít projednávat státní rozpočet.

Pracovní skupina ODS bude o daňovém balíčku znovu jednat v úterý ráno, potom zasedne poslanecký klub občanských demokratů.

„Pokud by nedošlo k tomu, že bude přijat pozměňovací návrh takový, který by aspoň v základní podobě naplňoval myšlenku nezvyšování daní, tak bychom pro takový zákon nemohli hlasovat,“ zdůraznil Tluchoř. Doufá ale, že jednání nakonec dospějí k pozměňovacímu návrhu, na němž se shodne celá koalice.

„Ambicí je přijít na klub s jednou variantou, kterou by schválil klub a šel s ní za koaličními partnery,“ řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. V případě, že by se pracovní skupina nedohodla, klub by patrně hlasoval o více variantách. K té, která by zvítězila, by měl klub podle Stanjury přijmout takzvané dvouhvězdičkové, tedy v podstatě závazné hlasování.

Tluchoř tvrdí, že v ODS je velmi široká shoda na tom, že se daně zvyšovat nemají. Pokud by nebyl dojednán koaliční kompromis k balíčku, dokáže si představit, že pozměňovací návrh podá skupina revoltujících poslanců ODS.
„Žádnou vládu neshazujeme,“ zdůraznil Tluchoř a znovu označil spojení zákona s hlasováním o důvěře kabinetu za nesmysl a chybu vlády a premiéra Petra Nečase (ODS).

Kalousek: Rozpočet lze projednat až po hlasování o balíčku

Návrh státního rozpočtu pro příští rok je možné podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) projednat v úvodním schvalování až po hlasování o sporném daňovém balíčku.

Nemusel by se tak naplnit současný předpoklad, podle kterého by se poslanci měli začít rozpočtem zabývat tuto středu. „Pro mne je těžko představitelné, že by první čtení rozpočtu proběhlo před třetím hlasováním o balíčku,“ uvedl ministr financí.

Kdy se bude na nadcházející sněmovní schůzi hlasovat o daňovém balíčku, zatím není jasné. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura soudí, že prvním možným termínem je až středa příštího týdne. V ODS se navíc objevují názory, že by to mělo být až po stranickém kongresu, jenž bude první listopadový víkend. „O načasování bude jednat klub,“ řekl Stanjura. Osobně se kloní k tomu, aby se o balíčku hlasovalo už před kongresem.

David Klimeš: Daňový kulomet

Kalousek zdůraznil, že pro případ neschválení balíčku připravují jeho podřízení rozpočet s výraznými škrty na příjmové i výdajové stránce. Deficit musí být pod tři procenta hrubého domácího produktu, zopakoval ministr financí.

Šestice poslanců ODS potopila daňový balíček, když se do Sněmovny vrátil po vetu Senátu. Vláda předlohu obratem podala znovu a spojila s ní důvěru. Pokud by balíček nebyl v nějaké podobě schválen, kabinet by padl. Revoltujícím poslancům ODS se nelíbí hlavně plánované zvýšení daně z přidané hodnoty o procentní bod na 15 a 21 procent.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.